BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Килограм малине до три евра

Килограм малине до три евра
04.06.2008. год.

У ариљском крају откупљивачи из Шапца и Ваљева на невиђено нудили 200 динара ууу Све испод два евра за килограм произвођачима неприхватљиво јер је литар нафте 100 динара, поскупела су заштитна средства, а ово воће је пролетос извожено по пет евра - каже Драгиша Терзић, председник Уније малинара. Иако је до бербе малине и почетка кампање откупа овог воћа у западној Србији остало још десетак дана, произвођачи у ужичком, ариљском, ивањичком крају већ увелико трљају руке очекујући више него добру откупну цену. Испоставило се да је прогноза да би малина у јуну, у откупу могла да вреди и 150 динара по килограму, односно нешто мање од два евра, колико је помињано пре само два месеца, била лоша.Међу произвођачима се навелико прича да би малина могла да кошта и 240 динара, односно до три евра. Оно што сигурно знам јесте да су у ариљски крај недавно долазили откупљивачи из Шапца и Ваљева који су људима, на невиђено, нудили 200 динара, односно 2,5 евра за килограм. Ипак, још није склопљен ниједан
такав уговор јер сви чекају да виде шта ће се десити када откуп почне - каже Драгиша Терзић, председник Уније малинара Србије.
Он додаје да ће откупна цена бити формирана у првих пет - шест дана кампање и да ће ове године она бити - ‘’веома, веома висока, за неке вероватно и неочекивано висока’’.- Све испод два евра за килограм за нас произвођаче је потпуно неприхватљива цена. Малина је у нашем крају тренутно у јако лошем, боље речено катастрофалном стању, јер је после обилних падавина и јаког сунца почела да жути, па ће се смањити род. С друге стране ни цена од 200 динара по килограму није претерана када се зна да литар нафте већ кошта 100 динара, када су поскупела заштитна средства, и када се уз све то има у виду и чињеница да је пролетос у извоз ишла и по цени од пет евра за килограм - каже Терзић.У Удружењу хладњачара, односно откупљивача малине, кажу да још нису разговарали о овогодишњој откупној цени и да састанка на ту тему вероватно неће ни бити.Могуће је да се појаве људи који нуде и три евра за килограм, у Србији је све могуће, али, ја позивам произвођаче малине да размисле да ли ће више веровати онима који подижу цене до неба, или онима који откупљену малину стварно исплаћују - каже Раде Љубојевић, председник Удружења хладњачара.
Власник велике хладњаче близу Ужица сматра да је реална цена овогодишњег рода малине од 1,70 евра или максимално до 150 динара по килограму и да би све преко тога, могло да се претвори у - трагедију, пре свега по хладњачаре.Једно су наше жеље, друго цене на светском тржишту. Просечна цена „роленда“ у извозу у априлу ове године била је - 2,38 евра. Треба имати у виду и чињеницу да је прошле године цена у откупу ишла до 1,30 или 1,40 евра, али да је то била година када је у Пољској род био јако лош, када је Чиле имао велику сушу... Ове године у Пољској род ће бити сасвим добар и понуда ће бити много већа. Оно што је извесно јесте да ће цена малине бити формирана у првих пет-шест дана откупа и да ће је озбиљни произвођачи прихватити - каже овај хладњачар.
Љубојевић тврди, међутим, да ће добро размислити хоће ли откупљивати малину ако њена откупна цена буде - виша од три евра по килограму.Невероватно, али прошле године неки произвођачи нудили су ми да потпишемо уговор на пет година прихватајући цену од евро за килограм малине. Сада ти исти произвођачи кажу да је све испод два евра - неприхватљиво. Шта се то десило за годину дана да малина поскупи дупло - пита Љубојевић.Наш други саговорник, власник хладњаче близу Ужица, сигуран је да они који ‘’преко малине перу прљав новац’’ могу ове године понудити и - ‘’три или четири евра за килограм малине’’, али да се тако нешто може десити само у Србији. Прихватамо чињеницу да је откупна цена малине тржишна категорија и тако ћемо се и понашати. Враћам се са светског конгреса малинара који је одржан у Пољској и отуда доносим два закључка - први је да цена малине вероватно неће више падати и то понајвише због учешћа радне снаге у производњи, а други да у захтевима за повећање цене треба бити и те како опрезан јер веома високе цене могу да изазову замену малине другим воћем. Највећи проблем Србије јесте што смо вероватно последња земља у којој је ова делатност потпуно неуређена, тако да се у откупу равноправно појави хладњачар који је уложио више од 100.000 евра у припрему хладњаче и увођење ХЦЦП стандарда и онај који има само сточни камион са цирадом. Несрећа је што таква конкуренција овде јесте део тржишне утакмице - каже Љубојевић. 



  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА