BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сергеј Гук анализира ситуацију око трупа и наоружања у Европи.

Сергеј Гук анализира ситуацију око трупа и наоружања у Европи.
25.05.2008. год.

Пре недељу дана у Бриселу је одржана конференција на-челника генералштабова оружаних снага 26 НАТО-земаља и Русије. Представник РФ, генерал Јуриј Балујевски, дао је компромисни предлог у вези са Уговором о конвен-циналним оружаним снагама у Европи преговори о којем су зашли у ћорсокак. Припадници Алијансе одбацили су иницијативу Москве не предложивши са своје стране ништа ново. Наш посматрач Као што смо већ јављали, Русија је у децембру прошле године увела мораторијум на своје учешће у Уговору. То је учињено после бројних упозорења Запада. Москва је ратификовала овај документ и стриктно испуњавала његове услове. «Пристали смо на ограничења колони-јалног карактера која ограничавају премештање сопст-вених трупа на сопственој територији» – објашњавао је Владимир Путин новинарима. За разлику од нас, ниједна западна држава није оптеретила себе никаквим ограниче-њима.
Штавише, земље које су некада биле чланице Органи-зације Варшавског уговора пребегле су у Северноатлант-ску алијансу. Бивше совјетске републике на Балтику које су данас такодје чланице НАТО-а нису ни потписале дотични уговор. А оне државе које су то учиниле, нису ратификовале документ. Према подацима Министарства од-бране РФ, данас Северноатлански блок има сада 4 до 6 пута више тенкова и оклопних возила од нас. Да се и неговори о диспропорцијама у другим врстама наоружања или о новим америчким базама на Балкану, о плановима размештања америчког система противракетне одбране у Европи чији је прави циљ смањење стратешког потен-цијала Русије за одвраћање од агресије и, најзад, о све интензивном наоружавању Грузије од стране НАТО-а.
Генерал Балујевски предлагао је колегама да се врате принципу једнаке безбедности не за изабранике, већ за све. Са тим у вези, реба да се укину ограничења на количине наоружања на северном и јужном крилу Русије ида не буде никаквих забрана премештања трупа на њеној територији са циљем оперативног реаговања на нове ситуације и да апсолутно све НАТО-земље ратифи-кују Уговор о конвенциналним оружаним снагама у Европи.
Последњу тачку Алијанса је одбацила уз захтев о прет-ходном повлачењу руских трупа из Грузије и Придњест-ровља. Рачунало се на наивчине који нису упућени у право стање ствари. Прво, сва руска војна лица повукла су се из Грузије пре предвидјеног рока. Друго, у Придњестровљу је остало свега хиљаду и по војника који чувају огромне резерве муниције чији је рок упо-требе већ истекао. Реч је, фактички, о спречавању по-тенцијалне техногене катастрофе и доспевања експло-зивног материјала, на пример, у руке терориста. Јасно је да Брисел користи сваки изговор како би задржао своју војну надмоћ. Није јасан само циљ. Можда ради уцене и притиска или увлачења Русије у убитачну трку у наоружању, или ради нечег другог, још горег? Седиште Алијансе ћути о томе.
Ћорсокак штети обема странама. Русија мора да предузима додатне мере за осигурање националне безбедности. НАТО већ пола године не добија податке о дислокацији и пре-мештању руских војних формација на европској терито-рији коју Уговор обухвата. Нема информација ни о њи-ховом бројном стању, обнови и модернизацији. Инспек-тори Алијансе више не могу да додју у Русију, а њихове руске колеге у НАТО-земље. Све то ни најмање не погодује медјусобном поверењу.
Један западни дипломата је у интервјуу за московски дневник «Независимаја газета» објаснио да на војну сарадњу Брисела са Москвом негативно утичу неслагања око политичких питања која генерали нису у стању да реше. Овом рећима требало би додати једну веома важну околност. Све важне одлуке у Алијанси доносе се само уз дозволу САД – признао је недавно помоћник шефа Стејт депратмента Дејвид Крамер. Европљанима је додељена улога статиста, који глуме пратњу свог краља. А Вашингтону је Европа не подељена неслагањима кост у грлу. У овом случају управљање и манипулисање је теже — закључује Сергеј Гук.



  • Извор
  • Глас Русије
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА