Француски суд ставиће тачку на случај руске мајке
У Француској данас могу да објаве пресуду Рускињи Ирини Бјељенкој. Терете је за отмицу сопствене ћерке Лизе од оца Француза, који им је забрањивао да комуницирају. Мајци прете три године затвора. Али она се нада у благост француског правосуђа.
Истрага је закључила да је Ирина Бјељенка умешана у отмицу своје ћерке у француском граду Арлу. У марту 2009. године два непозната нападача су пребила бившег мужа Рускиње, грађанина Француске Жана-Мишела Андреа, отела дете и сакрила се. Мушкарац је тврдио да је препознао у једном од отимача мајку девојчице. Скоро четири недеље Ирину и Лизу је тражила сва европска полиција. Како је објаснио адвокат Рускиње, на такав корак жена се одлучила из очаја. Она се плашила да више никада неће моћи да види ћерку. После развода бивши супруг им није дозвољавао да се виђају.
Лизини родитељи, која ће у новембру напунити 7 година, развели су се 2007. године. за време бракоразводне парнице родитељи су три пута отимали једно од другог дете. Сада Ирина Бјељенка живи и ради у Москви. Сваке две недеље путује у Марсеј на састанак са ћерком, која, по одлуци суда, живи са оцем.
Према званичној статистици, сваке године се региструје преко 70 хиљада бракова руских грађана са странцима. Често се такви савези завршавају разводима и дуготрајним судским процесима, конастатује адвокат Павел Попов.
- Руске мајке доспевају у овакве ситуације превише често, зато што желе приликом ступања у брак или приликом рођења детета да фиксирају у првом реду не руско држављанство, већ држављанство оне стране државе чији грађанин је отац детета. При томе поклањају не баш превише пажње проучавању законодавства државе чији грађанин постаје дете. Зато у случају даљих спорова између родитеља појављују се такве ситуације када дете фактички постаје таоц ових конфликата, када мајку не пуштају детету или када одузимају мајци дете.
Међународни скандали на бази породичних конфликата у мешовитим браковима заиста се дешавају прилично често. Велики конфликти међу родитељима, судске расправе и бука која се око њих подиже негативно се одражавају пре свега на децу, смара психолог Оксана Орлова.
Надаље то може веома да се одрази на његов развој, однос према животу, према изградњи његове личне породице. Често је деци која расту у таквим конфликту врло тешко да изграде своје односе. Не желе да оснивају породицу.
Ове године Русија се придружила Хашкој конвенцији која штити права детета. Документ јој је омогућио да признаје и исупњава у иностранству одлуке руских судова о васпитању и комуницирању са децом. Али и ова конвенција не узима у обзир све спортске моменте који се појављују у таквим савезима. Зато је најпоузданији пут, сматрају експерти, разрадити билатералне договоре о заштити деце рођене у мешовитим браковима. У скорије време детаљан споразум ће бити склопљен између Русије и Француске. Планира се да се такође формира међувладина комисија за решавање породичних конфликата.
Што се тиче случаја Ирине Бељенке, адвокати рачунају да ће француски суд донети одлуку већ данас. Бивши супруг је изјавио преко медија да не би хтео да Ирина добије реалну казну затвора, пошто је она мајка његовог детета. У интервјуу за француски лист Паризјен Жан-Мишел андре је такође рекао да рачуна на високу новчану казну. По његовим речима, нови Иринин муж има фармацеутски бизнис, а своју каријеру Француз је био приморан да обустави како би васпитавао дете.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »