ДСС-НС, СПС-ПУПС-ЈС и СРС договорили принципе за формирање владе
Представници социјалиста и радикала изјавили су после тројног састанка који је у седишту Демократске странке Србије трајао дуже од два и по сата, да је постигнут договор о принципима за формирање заједничке владе коалиција ДСС-НС, СПС-ПУПС-ЈС и СРС. Лидер СПС-а Ивица Дачић рекао је новинарима после састанка да су СРС и ДСС-НС прихватиле њихов принцип о социјалној правди и да ће разговор о формирању коалиционог споразума бити настављен сутра. Према његовим речима, влада и парламентарна већина биће формирани када буде потписан коалициони споразум. На питање зашто путује у Русију, лидер СПС-а је одговорио да иде на разговор с председником странке Праведна Русија Сергејом Мирановим. Потпредседница Српске радиклане странке Гордана Поп-Лазић рекла је новинарима да самим тим што је постигнут договор око основних принципа остаје још технички део посла око коалиционог споразума. „Постоје велике шансе да се формира скупштинска већина”, рекла је она, а на питање шта је највећа кочница, Поп-Лазићева је одговорила да „кочница нема”. Она је додала да се о кадровским решењима није разговарало.
На питање да ли председник Србије и лидер ДС-а Борис Тадић може, како је најавио, да спречи постизборне коалиције, Поп-Лазићева је одговорила „демократским средствима сигурно не”.
Представници коалиција ДСС-НС, СПС-ПУПС-ЈС и СРС су на првом тројном састанку утврдили споразум о принципима за формирање националне владе Србије, на основу кога ће бити настављени разговори о утврђивању коалиционог споразума за конституисање парламентарне већине и формирање владе Србије.
У саопштењу ДСС-а, које је портпарол те странке Андреја Младеновић поделио новинарима, предлаже се договор о формирању владе коју би чиниле ДСС-НС, СРС, СПС-ПУПС-ЈС, Бошњачка листа и ванстраначке личности које заступају националну политику очувања државних интереса Србије.
Национална влада, како је наведено, има пет кључних циљева који представљају темељ будућег програма рада владе Србије.
Први циљ произилази из уствне обавезе свих државних институција, а пре свега владе Србије да чува суверентиет и територијални интегритет земље - очување Косова и Метохије у оквиру Србије.
Обавеза владе Србије је и очување Републике Српске на основу Дејтонског споразума чији је гарант Република Србија.
Други циљ националне владе је снажан економски и регионални развој Србије, велике инвестиције - изградња аутопута Хоргош-Пожега, руског магистралног гасовода, Коридор 10, Коридор седам, Хидроелектрана Ђердап 3, као и повећано улагање у развој приведе, посебно пољопривреде, енергетике и саобраћаја, омогућавање повећања запослености, као и целокупног привредног развоја земље.
Трећи циљ националне владе је, како је наведено, остварење социјалне правде који предвиђа измену постојећих и доношење нових закона о пензијском и инвалидском осигурању. Те измене би осигурале исплату просечних пензија не ниже од 70 одсто просечне зараде, нов начин усклађивања пензија, као и да најнижа пензија увек мора бити виша од износа социјалне помоћи.
Одмах после конституисања, влада би требало пензије да повећа за 10 одсто и исплати досадашња дуговања пензионерима.
Предвиђено је и доношење измена и допуна Закона о здравственом осигурању и здравственој заштити којима ће се обезбедити бесплатна заштита за све грађане, као и измене допуне или нови закон о раду који ће побољшати права и положај радника.
У оквиру трећег циља би систем образовања требало учинити бесплатним и доступним најширем кругу грађана.
Четврти циљ националне владе је да Србија као целовита држава са покрајином Косово и Метохијом настави европске интеграције и хармонизацију националног законодавства са законодавством ЕУ.
Пети циљ националне владе је одлучна борба против свих видова корупције и криминала и доследно спровођење свих закона и норми правне државе, наведено је у саопштењу.
Састанку у седишту ДСС-а присуствовали су, поред Дачића, заменик председника СПС-а Жарко Обрадовић, лидер ПУПС-а Јован Кркобабић, лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма, потпредседник СПС-а Милутин Мркоњић, потпредседница Централне отаџбинске управе СРС Гордана Поп Лазаћ и функционер те странке Зоран Красић.
Лидер Нове Србије Велимир Илић је у седиште ДСС-а стигао после састанка, а од представника ДСС-а састанку је присуствовао лидер Војислав Коштуница.
Исход преговора „народњака”, радикала и коалиције око СПС-а највише се очекује у табору победничке листе „За европску Србију”.
Лидер ДС и председник Србије Борис Тадић је најавио да та листа почиње преговоре са коалицијом окупљеном око СПС и да у овом тренутку места у будућој влади, нису тема.
Тадић је рекао да ће се разговарати о могућности стварања нормалног партнерског односа, јер зато постоје добри предуслови.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »