Разоткривање Ротердамске крађе помоћу корисника интернета
У ноћи између 15. и 16. октобра у Ротердаму је била извршена дрска пљачка, која се већ назива крађом века. Из изложбеног центра Кунстхол било је украдено 7 слика. Међу њима је ремек-дело Клода Монеа Мост Ватерло, радови Пабла Пикаса, Анрија Матиса, Пола Гогена, Лусјена Фројда и Мејера де Хана.
За време пљачке у музеју је прорадила сигнализација. Али када су сарадници обезбеђења стигли на место злочина, лопови су већ успели да се сакрију. Недељу дана касније музеј је отворен за посетиоце, а полицајци су објавили снимке са камера на оtвреним изворима у мрежи. Надали су се да ће неко од корисника успети да помогне истрази.
На снимку се види како два лопова у црним спортским јакнама са капуљачама улазе у музеј кроз службени улаз. За мање од два минута враћају се са тубама набијеним сликама и износе их из музеја. Врата се затварају и криминалци нестају. Зна се да је полиција стигла у музеј свега 5 минута касније, али није успела да ухвати злонамернике према свежим траговима.
Експерти на различите начине оцењују вредност украдених радова: наводе се суме од неколико десетина до неколико стотина милиона долара. Ма колико то били чудно, цифре немају посебан значај: просто је немогуће продати тако позната уметничка дела. Наравно, криминалци могу да покушају да добију неку надокнаду, на пример, од осигуравајућих комапнија или да затраже откуп. Није искључено да су слике биле украдене по наруџбини неког страсног колекционара који ће их сакрити у подземној изложбеној сали и дивиће им се сам. Слични случајеви су познати: Каравађова слика Божић је украдена 1969. године из цркве Светог Лоренца у Палерму, била је пронађена после 34 године у вили поглавара сицилијанске мафије Ђерланда Албертија.
Најтужније је ако су криминалци извршили крађу на сопствену иницијативу. У том случају слике могу да буду једноставно уништене. Као у мају 2010. године, када су из париског Музеја савремене уметности украли слике Пикаса, Матиса, Модиљанија и Лежеа. Годину дана касније криминалци су били ухапшени, и један је рекао да је у неком тренутку почео да паничи и да је уништио непроцењива платна, бацивши их у канту за ђубре.
Али није увек судбина украдених ремек-дела тужна. 11. маја 2003. године из Музеја историје уметности у Бечу је била украдена Залјера, златна статуета направљена средином 16. векa за француског караља Франциста Првог. Аутор је фирнентински уметник Бенвенуто Челини. Скулптура је била процењена на најмање 50 милиона евра, мада аустријска влада је понудила за њен повратак релативну скромну награду од 70 хиљада евра. Јер продати дело таквог нивоа није могуће. Администрација музеја је добро рачунала: 21. јануара 2006. године полиција је пронашла Салјеру у оловној кутији закопаној у шуми у близини града Цветл.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Холандија
- сликарство
- криминал
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »