Драма живих под рушевинама
Пекинг– Број погинулих у разорном земљотресу који је у понедељак погодио централни део Кине достигао је 12.000, али се на десетине хиљада становника воде као нестали, па званичници страхују да ће број страдалих драматично расти.
Кинеске спасилачке екипе јавиле су да је 3.600 људи изгубило живот, а више од 18.000 још увек је затрпано у рушевинама града Мјанјанг,недалеко од епицентра, пренела је агенција Синхуа.
Највећа природна катастрофа у Кини за последње три деценије оставила је без крова над главом десетине хиљада људи, претворивши годину весеља због Олимпијаде у годину туге.
Организатори летњих Олимпијских игара које почињу за мање од три месеца најавили су да ће бити скраћена траса проласка бакље и да ће свака нова етапа почети минутом ћутања за жртве ове недаће.
Земљотрес јачине 7,8 степени по Рихтеру погодио је у понедељак по подне област Венчуан у густо насељеној провинцији Сечуан. Снага потреса је била толика да су се заљуљале зграде широм Кине, али и у Бангкоку и Ханоју.
Велики број накнадних потреса јачине око шест степени по Рихтеру забринуо је преплашене грађане, иако такво подрхтавање тла редовно прати снажне земљотресе, па многи нису смели да се врате у своје домове и проводе време на улицама. На државној телевизији приказани су планински путеви затрпани одронима. Телефонске везе су у прекиду, а затворени су и неки аеродроми.
Због блокираних путева било је планирано да војници слете падобранима у угрожена подручја, али се од тога одустало због лоших временских услова.
Тамо где су могле да приђу рушевинама, спасилачке екипе су извлачиле преживеле. Операцију је отежавало лоше време са обилним падавинама и јаким ветром. Више од 1.300 војника и припадника службе хитне помоћи пробијало се кроз одроне преко оштећеног аутопута који води до Венчуана, округа са око 100.000 становника који је био најближе епицентру земљотреса. У акцији спасавања мобилисано је укупно 50.000 војника.
Прекјучерашњи земљотрес био је најразорнији у Кини после оног који је 1976. опустошио град Тангшан у северозападном делу земље. Тада је погинуло 240.000 људи.
Велики број срушених објеката (понегде и 80 одсто грађевина) отворио је питање колико су у процвату градње последњих деценија поштовани строги закони о заштити од земљотреса, уведени после катастрофе у Тангшану.
Највише жртава има у неприступачним планинским деловима Сечуана, мада и у пет суседних провинција има на десетине мртвих.
У аутобусу који се преврнуо приликом одрона у Маоксијану погинуло је 37 туриста, известила је државна новинска агенција Синхуа. Две хиљаде страних туриста налазило се у региону који је погодио земљотрес. Међу њима је била група Британаца и Американаца који су били на тури посматрања панди у организацији Светског фонда дивљине, који је јуче саопштио да још нема вести од ових путника.
У Шифангу је срушена једна школа и две хемијске фабрике, у којима је на стотине људи остало затрпано и просуто је више од 80 тона отровног течног амонијака. Око 600 људи је изгубило живот, али није извесно да ли од тровања или у земљотресу.
Надлежне службе су саопштиле да земљотрес неће изазвати осетније повећање цена хране, јер земља располаже довољним залихама. Стручњаци предвиђају да би могло да дође само до регионалних поремећаја у снабдевању због повремених прекида на железници.
Да би ограничили потресе на финансијским тржиштима, две кинеске берзе су обуставиле трговину деоницама 66 компанија из Сечуана, али акције су ипак пале.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »