О чему Немац размишља?
Берлински институт развоја квалитета народног образовања спровео је истраживање школских успеха немачких ученика. Испало је да су деца из Баварије, Баден-Виртенберга, као и Саксоније и Рајнланд-Пфалц много успешнија од деце из других региона земље.
Таква разлика у напредовању натерала је министарство образовања да покрене дискусију о јединственим образовним стандардима. Реч је о томе да се школски програми у Немачкој битно разликују. Као резултат - деца из Баварије су толико испред вршњака из Бремена да разлика одговара години дана учења у школи! У ортографији и схватању смисла из слушања најслабији су ученици из Берлина и Хамбурга, из енглеског језика су лидери у заостајању ученици 9. разреда из Мекленбург-Предња Померанија. Зашто на југу Немачке деца боље уче него на северу?
Познати руски психолог, академик РАН Сергеј Кључников је претпоставио да је тамо боље развијена образовна инфраструктура. С друге стране, климатске зоне, у којима живе људи, пружају озбиљан утицај на њихову психологију и брзину реаговања, - констатује Сергеј Кључников.
- Не сме да се тврди да су јужњаци паметнији од северњака. Они су другачији. Брзина реаговања је специфичност регионалног менталитета. Југ је, по правилу, место, где се лакше стварају везе, где активније комуницирају. На северу је особина концентрација на послу, природа тамо мање пружа људима.
Било како било, бивши СССР с његовом опширном географијом лидирао је у свету у образовању. Све је то резултат постојања одређених стандарда у образовању. Дакле, разумљиве су намере прецизних Немаца да све сведу на јединствену норму да би сва деца у Немачкој добро учила. Коментар Вадима Мелешка, заменика директора Школског листа.
- Стандардизација је заједничка тенденција у свету. Ако је има, она је заиста потребна. Питање је - у ком облику и у којој варијанти. Постојање стандарда претпоставља унификацију захтева, и то и према професору, и према ученику, шта он мора да предузме да би реализовао основно, средње или високо образовање. Нови стандарди претпостављају да постоје границе, унутар којих је могућа слобода маневрисања. С друге стране,п рофесорима су потребне стриктне, конкретне препоруке, шта да раде, шта треба да науче ученици.
Права равнотежа је, према мишљењу Вадима Мелешка, чинилац успеха, који доприноси школским резултатима. Без обзира на то, што многи критикују руски систем образовања с ЈДИ, Русија остаје међу земљама-лидерима у писмености. Иза ње су Хонгконг, Сингапур, Канада, Луксембург, Мађарска и Шведска.
Што се тиче тенденције у школским успесима у Европи, она није одређена због прилива илегалних миграната. Међутим, постоје и изузеци. Према подацима британског листа Northampton Chronicl, раст броја ученика из Источне Европе у енглеским школама знатно побољшава успешне резултате месне деце. Ученици из Пољске, Литваније, Летоније и других источноевропских држава се труде да што боље уче у британским школама да би родитељи били поносни на њих, зато југ-север овде немају везе.
- Извор
- Глас Русије, фото: © Flickr.com/soysauce357/cc-by-nc-sa 3.0 / vostok.rs
- Повезане теме
- Немачка
- образовање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »