BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Све предности Северног тока

Све предности Северног тока
15.10.2012. год.

Гасовод Северни ток је прорадио пуном снагом. Сада ће он испоручивати из Русије у Европу 55 милиона кубика гаса годишње. У будућности деоничари планирају да укључе нове инвеститоре и саграде још два цевовода, и то један од њих за Велику Британију.

Одлука о изградњи Северног тока, гасовода који ће по дну Балтичког мора спојити Русију и Немачку, била је усвојена пре 7 година. У новембру 2011. године снагама руске компаније Гаспром, која је добила 51 одсто деоница, као и немачких Winterstall Holding и E.On Ruhrgas, француске GDF Suez и холанске Gasunie прорадио је први цевовод. Протеклог понедељка отварање другог цевовода поздрављали су лидери свих држава, које су инвестирале у Северни ток. Председник Русије Владимир Путин је истакао високи значај тог пројекта за ЕУ и Русију.

- Северни ток је способан да задовољи раст потреба Европе за енергетским ресурсима. Гас ће се испоручивати директно, према најкраћој маршрути, повезавши највећа руска налазишта с тржиштима Европе, без транзитних ризика – стабилно и без застоја. То гарантујемо. Русија је увек испуњавала и испуаваће своје обавезе као поуздани и предвидљиви добављач горива на тржишта Европе. Рачунамо да ће и ЕУ допринети ефикасном коришћењу потенцијала Северног тока.

Ступање у експлоатацију другог цевовода гасовода Сверени ток сведочи да енергетско партнерство између Русије и ЕУ има чврст темељ, - истакла је канцелар Немачке Ангела Меркел.

- Наше дугорочно и равноправно партнерство резултира реципрочном коришћу за обе стране: Европа стиче већу поузданост у енергетском снабдевању. Гас је важан енегент за наше земље. Русија, са своје стране, обезбеђује стабилну потражњу и учинковите продаје гаса.

Председник Француске Франсоа Оланд је истакао еколошку безбедност тог пројекта. Премијер Холандије Марк Риге је назвао Северни ток револуционарним пројектом.

Уствари Гаспром је успео да докаже да у кратком року може да реализује опширне пројекте. Успех Северног тока ће подићи реноме сличног пројекта руске компаније – Јужног тока. Европа ће од тих пројеката добити скоро већу корист него Русија, - сматра аналитичар компаније Сбербанка КИБ Валериј Нестеров.

- Од тога, што градимо нове гасоводе у Европу, добијају пре свега Европљани. За њих су то допунске маршруте испорука руског гаса. Уз све њихове разговоре и одређени политички став и пројекат Јужни ток је учинковит за Европљане, јер ће имати 5 коридора за извоз руског гаса.

Мора да се истакне да деоничари Северног тока већ разматрају пројекат изградње још два цевовода, један од којих ће стићи до Велике Британије. То ће бити реципрочно учинковити пројекат, - сматра генерални директор Фонда националне енергетске безбедности Константин Симонов.

- На британском тржишту се Гаспром последњих година осећа доста добро. Тамо постоји специјална компанија Gazprom marketing & trading, која се бави трговином не само руског гаса. Она препродаје и друге енергенте. Изградња гасовода би омогућила конкурентну предност. Руски гас може да успешно конкурише на британском тржишту с другим произвођачима, например, с Норвешком.

Главно је да се на време заузме место на тржишту. Данас Гаспром није једини добављач гаса у Европу. Наредних година конкуренција може да се повећа.

Које ће место заузети Гаспром на тесном европрском тржишту, може да буде јасно зими. Сада је већ сигурно да се Евррпа неће смрзнути. Руски гас ће потрошачи добијати директно, заобилазно транзитне Пољску и Украјину, с којима су протеклих година били конфликти. Вероватно, проверивши у пракси поузданост Северног тока и обећања Гаспрома, Европа ће се и у будућности определити за њега.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: www.nord-stream.com / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА