BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руске бојеве главе остаће без америчког новца

11.10.2012. год.

Москва планира да обустави амерички програм ликвидације руског наоружања за масовно уништавање, саопштавају руски медији. Земља сама може да финансира трошкове утилизације нуклеарног арсенала. Тим пре што америчка помоћ по пом питању претворила се у инструмент политичког притиска, а сами помоћници су добили превише велик приступ руским нуклеарним тајнама.

Програм Нана-Лугара за утилизацију нуклеарног норужања бившег СССР био је усвојен у америчком Конгресу још 1991. године. За 20 година Американци су потрошили у те сврхе у Русији више од 8 милијарди долара. било је неутралисано више од 7500 бојевих глава, ликвидирано око хиљаду интерконтиненталних ракета, као и стотине ракета других типова, бомбардера, лансирних рампи, хемијско оружје.

Рок важења споразума продужаван је два пута и истиче у мају 2013. године. Бела кућа је хтела да поново продужи програм – преговори о том питању су се водили неколико месеци. Ипак Кремљ планира да каже не. Вероватни разлог одбијања састоји се у томе што интересовања америчких партнера излазе далеко ван оквира радова на уништавању старих ракета. Детаљније говори војни експерт Виктор Баранец.

- Под изговором помоћи утилизацији бојевих пуњења, америчка страна је добила скоро стопостотни приступ свим арсеналима и базама где смо чували нуклеарна пуњења. Америчка страна је тамо под изговором помоћи постављала апаратуру на нуклеарним пуњењима. Ствар је стигла до апсурда – амерички стручњаци су помоћу детектора лажи проверавали руске официре да ли су у стању да раде са нуклерним пуњењима.

Такође, по речима баранца, Американци су буквално куповали руске стручњаке. И не само у области демонтаже и утилизације нуклеарних пуњења, већ и у области њихове разраде.

Поставља се питање, ако су услови сарадње били толико неповољни, зашто се Кремљ одлучио на њих? Уз то је још два пута продужавао споразум? Са једне стране, одиграла је улогу политичка коњуктура. Руску спољну политику 90-их многи експерти називају прозападном. Са друге стране, Москва у тренутку потисивања споразума није имала ни довољне капацитете, ни финансијска средства за самосталну утилизацију ракета. А то је било неопходно учинити, јер смо потписали одговарајући међународни споразум.

Сада је Русија у стању сама да финансира радове на утилизацији. Уз то руске власти имају много питања према страним невладиним организацијама и њиховим програмима. Програм Нана-Лугара је међу њима, уверен је предсдник Друштвеног савета у Министарству одбране РФ Игор Коротченко:

- Усвојени су извесни законодавни акти, између осталог о страним аентима међу невладиним организацијама. И у целини постојала је прилична база података и информација која је довела руску владу до сличних одлука. Очигледно је да је била сакупљена одређена маса материјала. Између осталог линијом ФСБ, која је позвала да се дође до закључка о затварању делатности сличних америчких структура. Очигледно карактер њиховог мешања у унутрашње ствари РФ попримио је такве размере да је томе требало стати на пут.

Експерт подсећа да је државним програмом Наоружање предвиђено издвајање средстава за утилизацију застарелог оружја. Тачније Русија може да настави радове сопственим снагама. Између осталог, руско МИП не искључује могућност даље сарадње са САД. Али под условом потписивања новог споразума на принципима равноправности и међусобног уважавања.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/mightyohm/cc-by-sa 3.0 / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА