Нисам могла да прећутим истину
Они који се су сматрани извршиоцима су жртве, а жртве су извршиоци
Марија Лина Века је италијанска новинарка која је за протеклих осам година 27 пута боравила на Космету међу Србима. О њиховом зивоту написала је три књиге и снимила два филма. Председник је хуманитарне организације која помаже српску децу из енклава. За време бомбардовања Србије била је један од ретких новинара који се усудио да пише о томе да је такозвани “хуманитарни рат“ довео до етничког чишћења Срба на Космету, сто је, показало се, био само један од предуслова за стварање фантомске државе као што је независно Косово.
Како је вас став о дешавањима на Космету дочекан у Италији?
- То је табу тема, чак и данас. Тада су ми колеге рекле да они који говоре као ја, треба да се нађу у Хагу!
Да ли је Италија признањем независности Космета прекршила свој устав?
- Признавањем Косова Италија је прекршила прво међународно право. Нас парламент није признао независност Косова, а наша влада је у моменту када је признала Косово била техничка и никако није могла да донесе одлуку о једној таквој ствари као сто је признање једне државе.
Зашто сте одлучили да толико времена посветите Космету, заправо Србима?
- Први пут сам на Космету боравила као новинар децембра 1999. године у Пећи. Схватила сам да у граду има свега, сем Срба. Питала сам где су? Рекли су ми да живе у енклавама и да не могу тамо да ме одведу јер је опасно. Од комадне карабињера у Приштини тражила сам да ме одведу у енклаве. Изненадили су се због мог интересовања за Србе, али су ме на крају одвели прво у Витину, па Партес, Церницу, Штрпце... Видела сам нељудске услове живота, да Срби живе као у логору. Изгледало ми је невероватно да западни медији, заправо нико, о томе не говори. Схватила сам да су теже замењене и да су, у ствари, они који су сматрани извршиоцима жртве, а жртве извршиоци. То нисам могла да прећутим и тада сам и написала прву књигу: “Да ли је Косово изгубљено?“ То бих урадила за било који народ на земаљској кугли.
Зашто је Италија признала Косово? Који је њен интересе?
- Зато што је колонија Сједињених Америчких Држава.
Неколико пута сте навели и да је признање независности Косова у ствари признање мафијашке државе.
- О томе најбоље говоре реци италијанског генерала Фабија Минија, који је био командант међународних снага КФОР-а 2002/2003. на Космету. Он је дан по проглашењу сукцесије Косова рекао да се ствара мафијашка држава на Космету. У Коријери де ла Сера, он је рекао да је Хашим Тачи убио својом руком 28 Албанаца из партије покојног Ибрахима Ругове и многе Србе и да такав човек не може да буде сеф државе. А генерал је несумњиво личност који врло добро зна ситуацију на Космету. Конституисањем ове “државе“ дат је благослов за оснивање мафијашке државе у центру Европе. И Европа це тек видети шта је урадила.
Имате и хуманитарну организацији која помаже српску децу са Космета.
- Основана је пре четири године и прва идеја је била да се помогну енклаве на Космету. Године 2005. кренули смо у пројект солидарности и са Кубом, то јест са Хаваном. Преко насе организације побратимљене су школе из Цернице и једна школа из Рима, а братимљење школа је урађено уз помоћ Министарства образовања Италије. У септембру прошле године смо довели 32 деце из Цернице и троје из Партеса у Рим, а у томе нам је помогло и Министарства за Косово и Метохији и вас амбасадор у Риму. Ове године, планирамо да у Италију доведемо српску децу из Ораховца. Мислим да је моја активности мала, али верујем у мале пројекте јер сматрам да је то најбољи начин да се дође до неких конкретних ствари. Многе сам видела да плацу над Косметом, а да ништа не чине. Ја нисам таква.
Како је ова Ваша активност прихваћена у Италији? Да ли је помогла да обични Италијани боље разумеју ста се са Србима дешава на Космету?
- Они су то добро разумели из дружења са децом и врло су забринути и са страхом сада прате све сто се дешава на Космету. Све породице које су примиле децу нису ништа пре тога знале о њиховом животу на Космету. Примили су их, на пример, као да су деца из Африке и требало је времена да им се објасни да тој деци не фали ништа осим - слободе, да је то оно сто немају. За мене је највећи успех да су те породице ово разумеле и да је сада, свака породица носилац информације која иде да кажем “од ува до ува“. У Италији је ова посета српске деце са Космета медијски добро пропраћена јер је схваћена као хуманитарни рад. Али, морам да казем да је пре тога на позив председника општине Рим у Италији боравило 50 албанске деце из Приштине. Тако да сам ја, када су ме питали зашто помажем само српску децу, рекла да немам ништа против албанског народа, али да сви помажу Албанцима, па сама ја одлучила да помажем Србима са Космета.
Превод : Вукица Ђурђевац - Грујић
Видети оригинални текст:
https://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-17-04-2008/nisam-mogla-da-precutim-istinu
Видети још и следеће:
https://www.srpskadijaspora.co.yu/vest.asp?id=8625
Напомена:
Мариа Лина Века је одговорни уредник сајта “Тибереиде” (https://www.tibereide.it/) – који је на листи партнера сајта АПИС/Гроуп (https://www.apisgroup.org ). Сајт је на италијанском али, изузетно, објављује текстове и на енглеском језику.
- Извор
- Апис
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »