Злочини у Добровољачкој улици остали некажњени
Ни након 16 година од злочина у Добровољачкој улици у Сарајеву Суд и Тужилаштво БиХ нису процесуирали ниједно лице које је за то одговорно.
Ово је у саопштењу, поводом 3. маја, када се навршава 16 година од злочина над припадницима Југословенске народне армије која се повлачила из Сарајева, навео предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик.
- Да ли је могуће да ни снимак издавања наређења за убијање недужних војника није довољан доказ Тужилаштву БиХ да за 16 година заврши истрагу и подигне оптужнице против одговорних за тај злочин, чија су имена позната готово цијелој босанскохерцеговачкој јавности - рекао је Додик.
Он је нагласио да је случај злочина у Добровољачкој улици још једна потврда да су Суд и Тужилаштво БиХ политичке институције, намијењене кажњавању само једног - српског народа, и да те двије правосудне институције не занима ни истина, ни правда, без које не може доћи до помирења у БиХ.
Тужилаштво БиХ осудило је "исполитизоване поступке појединаца и удружења због просљеђивања пријава за ратне злочине у БиХ тужилаштвима сусједних земаља". Предсједник Борачког савеза Републике Српске Пантелија Ћургуз је рекао да они нису самовољно потражили правду у Србији, него да их је нерад Тужилаштва БиХ на то натјерао.
Предсједници Савеза логораша и Борачког савеза Републике Српске, Бранислав Дукић и Пантелија Ћургуз, поднијели су девет кривичних пријава због ратног злочина против Бошњака из Брчког Суду у Србији.
Он је додао да се у БиХ судило само Србима, а ниједан злочин над српским народом није процесуиран.
- Драго нам је што је Тужилаштво реаговало, јер смо бар мало подстакли њихово размишљање, па ће сада можда нешто и учинити - казао је Ћургуз и додао:
- По закону имамо право да се обратимо Тужилаштву Србије, јер они имају ингеренцију да раде на процесуирању ратних злочина на територији бивше СФРЈ, па смо то и учинили.
Истина нам одговара, али не излази на видјело
- За све ратне злочине почињене у БиХ надлежни су Хашки трибунал и домаћи правосудни органи - наводи се у саопштењу Тужилаштва БиХ и напомиње да злочини почињени у БиХ морају бити процесуирани пред правосудним органима БиХ, који су за то надлежни.
Са овим ставом сложио се и Пантелија Ћургуз, али је појаснио да упркос томе, Суд и Тужилаштво БиХ не воде рачуна о злочинима над Србима и све док тако буде, мораће тражити правну помоћ у другим земљама.
- Нису наше одлуке политизоване јер нама истина одговара, али не излази на видјело - рекао је Ћургуз.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »