Сиријска криза: дебате трају, као и крвопролиће
Током 67. заседања Генералне скупштине УН, страсти су се опет узбуркале у Њу Јорку. Мишљења о даљој судбини ове земље дијаметрално су се разишла. Катар је позвао на интервенцију, против сиријских власти. Активно су га подржале Француска и Тунис. А Москва, Техеран и Каиро су иступили за мирно решавање конфликта. У овој дискусији учествовао је посредно и Владимир Путин. Он је изјавио да је мешање у унутрашње ствари суверене државе недопустиво и да је опасно блоковско груписање и не консултовање унутар УН.
Лајтмотив противника режима Башара Асада, који позивају да се његово свргавање организује споља, наводе неспособност деловања организације УН у њеном садашњем облику. У дискусији је посредно учествовао и Владимир Путин. На примопредаји акредитива страних амбасадора у Москви, он је апеловао на међународну заједницу да не чини непромишљене кораке:
- Владавина права мора бити осигурана у међународној арени на исти начин као у самим државама. Ово се директно односи на процесе на Блиском истоку и Северној Африци. Хушкање у различитим облицима и наставак насиља у циљу промене режима, води у ћорсокак. Без ослањања на међународно право, не може се сарађивати у савременом свету. Покушаји да се универзални принципи из Повеље УН замене једностраним акцијама или са стране неких блокова, или још горе, применити силу, не води добром. Такве акције су препуне напетости и хаоса.
Да се конфликт мора решавати само мирним путем, говорио је током заседања Генералне скупштине УН, Генерални секретар организације Бан Ки Мун:
- У Сирији, сукоб је постао претња безбедности у региону, али и у целом свету. Гину жене и деца. Апелујем на све земље да признају да не постоји војно решење за овај проблем.
О веома опасним тенденцијама говори политиколог Игор Коротченко:
- Катар наступа као некакав подстрекач. Ова држава има новца. Појавиле су се и амбиције локалних лидера. Сећамо се прилично ружног инцидента са руским амбасадором. Ми знамо да Катар финансира негативне промене које се дешавају у Северној Африци. Наравно, помаже и сиријске побуњенике. Мислим да би требало покренути питање санкција против „гасног патуљка“.
Египатски председник Мохамед Мурси рекао је да је решење сиријског проблема један од његових приоритета. Он је додао да ће то спасити Сирију од претње стране војне интервенције, и рекао да је Египат против мешања. Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров је такође рекао да је превазилажење кризе могуће само кроз постојање националног консензуса под окриљем УН:
- Осуђујемо свако насиље, кршења људских права и међународног хуманитарног права, било да је Сиријска влада у питању или оружанана опозиција.
У међувремену, Савет за људска права УН за питања Сирије у петак је усвојио резолуцију којом се осуђује Дамаск за деловања током мајских догађаја у Хули и продужава мандат Међународне комисије за истрагу. Подсетимо, тада је у селу Хула, у близини града Хомс убијено око 100 људи, укључујући 30-оро деце. Опозиција и Запад оптужили су Сиријску владу за овај злочин. Као и обично, без непобитних доказа. Против резолуције су гласале Русија, Кина и Куба.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Сирија
- Путин
- Лавров
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »