Коме смета Јасеновац
Загреб – Врх Римокатоличке цркве у Хрватској оштро је реаговао и негирао примедбе изречене на њен рачун на комеморацији жртвама усташког концлогора Јасеновац. На традиционалној комеморацији прекјуче је представник преживелих логораша и бивши председник Савеза антифашистичких бораца Хрватске Иван Фумић рекао да су у Другом светском рату „усташе имале издашну помоћ већег дела католичког клера, који и данас као последњи бастион брани тај поредак”, па да је вероватно „то разлог зашто врх Католичке цркве заобилази Јасеновац, а посећује Блајбург”.
У цркву је „дирнуо” и председник Стјепан Месић рекавши да је „било католичких свештеника који су окрвавили руке (у НДХ) и да би стога било добро да врх Католичке цркве дође у Јасеновац због оних свештеника који су били на страни правде и демократије”.
У јавном писму Тисковног уреда Хрватске бискупске конференције Каптол ове примедбе назива „тешком комунистичком клеветом” и цитира речи кардинала Јосипа Бозанића изречене у Блајбургу прошле године да „људи који су припадали комунистичком режиму, или остали заслепљени његовом пропагандом, и који не желе да буду ослобођени истином – прозивају цркву, њене пастире и вернике на сличан начин на који су то чинили и у оно доба”.
Истичући да „на сву срећу истину о деловању Католичке цркве у Хрватској у време Другог светског рата више не 'прописују' државне власти и идеолошке структуре, него је она предмет слободног научног истраживања” с Каптола тврде да је „став Католичке цркве у Хрватској према јасеновачком логору још у ратно време недвосмислено изрекао блажени кардинал Алојзије Степинац кад је у фебруару 1943. тај логор назвао 'срамотном љагом', а убице у њему 'највећом несрећом Хрватске'”. То се према открићу Каптола збило на једној миси, о чему – додајмо – шира јавност тада баш није била обавештена, а поготово не они који су масовно одвођени у Јасеновац на ликвидацију, па чак и када су пре тога преведени на католичку веру, што је требало да им буде заштита од истребљења.
Хрватски бискупи позивају се и на своје писмо објављено 1995. године поводом 50-годишњице завршетка Другог светског рата, за које наводе да је у хрватској јавности „неоправдано прећуткивано”. У њему истичу једнак став према свим жртвама и напомињу да су ликвидације „без икаква суда и доказа кривње увек и посвуда тешки злочини пред Богом и пред људима”, па наводе да ће се „код светог олтара сетити жртава хрватског народа и Католичке цркве, сетити се жртава српске националности и СПЦ у Хрватској”…
„Коме је у интересу да се и данас појављују тврдње о Католичкој цркви као последњем бастиону усташког поретка”, питају се увређено бискупи у писму свог уреда за штампу, али још нема одговора – зашто врх Католичке цркве у Хрватској и даље заобилази Јасеновац, а редовно иде у Блајбург који је данас главни хрватски симбол страдања заробљених квислиншких формација иако их је на том месту убијена тек неколицина.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »