BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Могућ сусрет Путина и Коштунице

Могућ сусрет Путина и Коштунице
29.05.2007. год.
МОСКВА/БЕОГРАД, 29. маја (Тањуг) - Председник Владе Србије Војислав Коштуница највероватније ће се сусрести са шефом руске државе Владимиром Путином, на маргинама међународног економског форума у Санкт Петербургу, почетком јуна, рекли су Тањугу дипломатски извори у Москви.

Могућност руско-српског састанка на врху није данас у Београду искључио ни амбасадор Русије Александар Алексејев.

"Сасвим могуће", одговорио је Алексејев новинарима на питање о састанку Путина и Коштунице.

Једанести међународни економски форум биће одржан од 6. до 8. јуна у Санкт Петербургу, који, по традицији, отвара шеф руске државе.

"Руски Давос", како новинари називају тај скуп, претходи самиту земаља чланица Групе осам, који се ове године одржава у немачком Хајлигендаму, код Ростока, од 8. до 11. јуна, а на дневном реду састанка најразвијенијих земаља и Русије биће, према најавама, и питање Косова и Метохије.

Очекује се да ће после састанка код Ростока бити јасније у ком правцу би могли да крену, тренутно блокирани, дипломатски напори усмеерени на решавање питања будућег статуса јужне српске покрајине.

Нема никакве сумње да би Косово и Метохија било у центру пажње и могућег сусрета Коштунице и Путина.

Премијер Србије је и прошле године од 13. до 15. јуна учествовао на 10. јубиларном Форуму у Санкт Петербургу и, уз финску председницу Тарју Халонен, био једини страни лидер који се обратио учесницима.

Он је и тада у свом иступању одлучно одбацио сваки покушај наметања решења за Косово и Метохију и отимања дела територије Србије, истичући да се Србија залаже за компромис, правичност и поштовање међуанродног права и поретка.

Коштуница се том приликом, 13. јуна, срео са руским председником.

Током разговора констатована је подударност ставова Београда и Москве када је реч о начину решавања "косовског питања", јер се и Русија и Србија залажу за поштовање принципа на којима почива међуанродни поредак.

Руски председник је подржао принципијелан став који је Србија заузела, и таква позиција званичне Москве до данас није нимало промењена.

Управо тај став Русије је и главна препрека предлогу резолуције коју су Сједињене Државе и група западних земаља сачиниле на основу плана Мартија Ахтисарија, са намером да га изнесу пред Савет безбедности.

То се, међутим, није догодило, упркос најавама, управо због оштрог противљења Русије и њеног залагања за наставак тражења решења у преговорима Београда и Приштине.

Из Вашингтона је јуче саопштено да су се председник САД Џорџ Буш и Путин у телефонском разговору договорили да се настави дијалог о Косову. О Покрајини ће, према саопштењу из Беле куће, бити речи и на самиту Г8.

Из Москве је стигла потврда разговора два председника, али није прецизирана његова тема.

Кад је реч о економском форуму, Коштуница је прошле године искористио присуство угледних привредника Русије и света да позове инвеститоре да улажу у српску привреду.

За разлику од прошле године, када је Форуму присуствовало 1.200 учесника, очекује се да ће ове године у Санкт Петербург допутовати три пута више учесника.

Целокупан програм 11. петербуршког међународног економског форума усмерен је на развој партнерства између политичких, пословних и интелектуалних лидера међународне заједнице, као и на разматрање и решавање основних проблема глобалног развоја.

На форуму подносе излагања политички лидери и руководиоци највећих међународних компанија, а на пленарним заседањима и тематским округлим столовима водећи руски и страни стручњаци из области економије дају оцене најактуелнијих тенденција светских привредних процеса.

И ове године у Санкт Петербургу биће присутан шеф дипломатије Сергеј Лавров, као и бројни други министри, председник руске Думе Борис Гризлов, председник Привредне коморе Јевгениј Примаков, директори и власници најважнијих и најмоћнијих руских компанија, као и губернатори руских области и председници руских република и покрајина.

Такође, биће присутни и челници финансијских и инвестиционих организација, телекомуникационих, нафтних и гасних компанија из Европе и света, као и председник Светске трговинске организације Паскал Лами и председник Европске банке за обнову и развој Ззан Лемјер.

Форум организује Фонд "Петербуршки међународни економски форум" уз подршку администрације града и под руководством Министарства за економски развој и трговину Русије.

  • Извор
  • tanjug.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...


СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...

Канада никада неће постати 51. америчка држава, изјавио је одлазећи премијер


Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...

Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини


Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА