Сиријска опозиција позива да се прекине насиље
У Дамаску је опозиција одржала конференцију За спас Сирије. Њу је организовао Национални координациони комитет. Раније је министар МСП Русије Сергеј Лавров подржао одржавање овог форума уз учешће представника опонената председника Башара Асада.
Сиријске опозиционе групе су се изјасниле за ненасилни отпор као стратегију достизања свог циља. А он се састоји у "изградњи демократске правне државе после свргавања постојеће власти са свим њеним фигурама". При томе учесници састанка су признали да наоружавање устаничких снага представља опасност како за саму револуцију, тако и за друштво. Они су позвали опозицинону "Слободну сиријску армију" да прати озвучени курс.
Она је са своје стране објавила да премешта свој командни пункт из Турске у Сирију – у оне регионе који су под њеном контролом – како би на тај начин објединила групације, којих је најмање 30. Али то је утопија, сматра експерт Института за стратешке оцене и анализе Сергеј Демиденко.
- Не видим апсолутно никакве перспективе за уједињење опозиције. Исламистичке организације нису у стању да се уједине у нешто више или мање организовано због карактера тих покрета. Они се по правилу блокирају око једног лидера. Не желе да се обједињују са другим организацијама. Зато што сматрају само себе правим борцима за веру. Овај процес смо видели у Ираку, и у Алжиру. Такође треба имати у виду да су поједине организације оријентисане на поједине спонзоре. Неко се спонзорише из Саудијске Арабије, неко из Катара. Неке групације су формиране на сиријској социјалној основи. Оне виде оне који су дошли из иностранства као интервенте и окупаторе. Они између себе рашчишћавају рачуне.
У Сирији од лета неколико пута се увећава број групација које се у целини састоје од странаца, исељеника из Либије, Авганистана, Алжира и Ирака. При томе они се чешће игноришу на команде такозване "Слободне сиријске армије". На Западу признају да је у таквој ситауцији опасно испоручивати опозицији ново наоружање. Оно може да се нађе у рукама терористичких групација, између осталог везаних за Ал-Каиду. Али за трговце наоружањем и спонзоре опозиције то није аргумент. За њих је циљ свргавање Башара Асада и он оправдава средства, говори експерт Института за стратешке оцене Аждар Куртов.
- Мислим да такав фактор неће зауставити испоруку савременог наоружања. А без савременог наоружања у тој разнобојног групацији наоружане опозиције неће можи да се достигне њен политички циљ, тачније неће моћи војним путем да се свргне режим Башара Асада.
Опозиција је у Сирији је подељена. Идеолошке, конфесионалне, етничке разлике међу групацијама које се боре против Дамска превелике су. Опозицији је потребан јак лидер кога сада нема. А то значи, за сада је превремено говорити о формирању јединствене опозиционе владе коју би Запад могао да призна.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »