BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Кошарић Александар

Cрбска грађевинска индустрија се подиже из пепела на руским градилиштима!

Руски град Сочи на обалама Црног мора је недавно био у центру пажње када је у њему одржан сусрет двојице председника, Николића и Путина. Међутим, тај град је значајан из још једног разлога. Наиме, у Сочију је запослено око 5.000 српских грађевинских радника на изградњи капиталних објеката за предстојеће зимске олимпијске игре, које ће тамо бити одржане 2014. године. Зато се с правом може рећи да је Сочи – место на коме се српска грађевинска индустрија подиже из пепела.
Cрбска грађевинска индустрија се подиже из пепела на руским градилиштима!
18.09.2012. год.
Грађевински стручњаци су сагласни у оцени да је ситуација у тој индустрији у Србији у катастрофалном положају, и да су велике грађевинске фирме на рубу пропасти. Само у последње три године је преполовљен број запослених у грађевинској оперативи, и сада њихов број износи 60.000. Званичници у Привредној комори Србије кажу да је ланац дуговања у грађевинском сектору велик и да би грађевинске фирме и индустрија могли да се покрену једино већим изласком на инострана тржишта и извозом грађевинског материјала.

Управо зато је изузетно значајно ангажовање србских грађевинских фирми у Русији, а посебно у олимпијском граду Сочију. Тренутно широм Руске Федерације ради око 20.000 грађевинских радника из Србије, који су тамо врло цењени и тражени. Овај тренд је посебно изражен након економске кризе која је захватила Европску унију, па се шанса за добру зараду све више тражи на истоку, а пре свега у Русији, Казахстану и другим бившим совјетским републикама.

Стога, упознајмо се поближе са огромним подухватом који су извели, и још увек изводе, србски неимари у Сочију.

На почетку рецимо да је у овом моменту Сочи највеће градилиште у Европи јер се у њему граде аутопутеви, брза железнича пруга, гасовод, велики број мостова, нови тунели, 18 жичара, 80 километара скијашких стаза,и укупно 235 објеката који би требало да буду завршени допочетка олимпијских игара. Све у свему, руска држава и приватни инвеститори улажу пет милијарди евра у трансформацију тог града у врхунски светски туристички центар.

У том колосалном послу, запажену улогу имају и наши људи. Предузеће «Путеви Ужице» треба да изгради више од 10 објеката за смештај спортиста и новинара, а укупна вредност свих добијених послова на изградњи олимпијских здања износи око 750 милиона долара. Домаћи грађевинари граде пола милиона квадратних метара хотелског и пословно-стамбеног простора. У Красној Пољани, где ће се одржати највећи део спортских такмичења, већину хотела граде управо србски грађевинари. Наши стручњаци су већ комплетно завршили два хотела - "Парк ин" и "Тјулип ин", а у току је изградња хотела „Хелиопарк“. Још им предстоји да направе и хотеле "Редисон", те "Меркуриј" са четири звездице и „Пулман“ са пет звездица. Осим тога, наши људи ће у ексклузивној зони тог црноморског летовалишта изградити и комплекс „Олимпијски универзитет“ са површином од преко 92.000 квадратних метара. Такође, србска грађевинска оператива гради близу аеродрома у Адлеру 8 објеката у којима ће бити смештени новинари, док ће у олимпијском комплексу направити још и четири моста.
Руски инвеститори напомињу да су задовољни обављеним радовима, зато што се они врше у предвиђеним роковима, а њихов квалитет одговара траженим нормама. Иначе, плате наших грађевинских радника се крећу између 1.200 и 2.000 евра, због чега у Србији постоји велико интересовање за рад у Сочију. Из Србије су и сви главни људи на пројектима, целокупан менаџмент и кључни мајстори.

На олимпијским објектима у ширем подручју Сочија се употребљава и велика количина србског грађевинског материјала, па је тако до сада на тамошњим градилиштима уграђено око 10.000 тона цигле произведене у Србији. Нарочито је важно и то да се све ради по систему кључ у руке, што значи да наше фирме не само граде, већ и опремају поменуте објекте, а то опет значи да се у Русију извози србски намештај и друга опрема.
У време када смо сведоци потпуне пропасти грађевинске индустрије у Србији, овакви позитивни примери са великим упошљавањем домаће оперативе у Русији, буде оправдану наду у препород србског реалног сектора и у повећање запослености у будућем периоду.



  • Извор
  • Глас Русије


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...


Кијевске снаге изгубиле два тенка и седам оклопних возила, саопштило је Министарство одбране у Москви.

  Kolektivna izložba  'UMETNIČKI IZRAZ ZA DRUŠTVENI SVET'  , biće otvorena 10. januara u galeriji Medina Roma u samom srcu Rima, u Galeriji 'Medina Roma' (na adresi 


„Председник је дошао, и ја сам почео да ходам,“ наводно је рекао рањени војник украјинском лидеру.

Жанг Ханхуи тврди да Пекинг има снагу да оствари „потпуно уједињење” Кине.


Војници су исцрпљени, а недовољно резервиста стиже да их замени, изјавио је украјински председник.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА