Устав као нигдје у свијету
БAЊA ЛУКA - Aмандмани на Устав Републике Српске које је наметнуо високи представник у БиХ имају много чињеница и детаља које би требало промијенити, али сада нисмо у могућности да то учинимо, рекао је предсједник Народне Скупштине Републике Српске Игор Радојичић.
Питање наметнутих амандмана отворено је и на недавно одржаној јавној расправи о 29 предложених амандмана на Устав Републике Српске.
- Aмандмани које је наметнуо високи представник и који су већ на снази најприје би требало да прођу парламентарну процедуру за усвајање па тек онда да се мијењају - изјавио је Радојичић.
Он је додао да у случају амандмана на Устав, као и код закона које је наметнуо високи представник, важи захтјев ОХР-а да се они не мијењају прије него што их усвоји парламент Републике Српске.
- ОХР је до сада наметнуо 42 амандмана на Устав Републике Српске а колико је тај посао обављен несистематично говори и чињеница да смо посљедњи наметнути амандман открили сасвим случајно - истакао је Радојичић.
Судија Врховног суда Републике Српске Јанко Нинић на расправи о новим амандманима на Устав РС, поставио је питање амандмана ОХР-а који се односи на Високи судски тужилачки савјет Републике Српске.
Он у Уставу још постоји, али је ова институција пренесена на ниво БиХ.
- Око амандмана и закона које је наметнуо високи представник одавно се воде читави спорови и поставља се питање да ли ОХР уопште има то право. Требало би добро проучити бонска овлашћења високог представника и да ли он има право наметања амандмана и закона - истакао је Нинић.
Додао је да нам је високи представник наметањем амандмана у устав уградио неке прописе који се нигдје у свијету не налазе у уставу, а такав је и амандман о платама судија.
- Aмандмани ОХР-а су осјетљиво питање које ће се морати ријешити од стране мјеродавних органа РС и вјероватно кроз сарадњу са међународном заједницом - истакао је Нинић.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »