Реакције званичника у БиХ на најаве о смјени Милорада Додика
Аналитичка агенција "Стратфор" објавила је да је америчка администрација спремна да смијени Додика јер је окренуо леђа Западу. Они, међутим, наводе да би та смјена довела до крвавог развоја прилика у БиХ, што Влади САД не треба у ситуацији када има већ једно кризно жариште на Балкану - Косово.
Небојша Радмановић, предсједавајући Предсједништва БиХ, изјавио је да не може размишљати о казнама за људе који доприносе развоју БиХ какав је Милорад Додик.
"Уобичајно је да свако има право на своје мишљење, па тако и разне агенције. Не видим да је то уопште релевантно и важно за актуелни политички тренутак у БиХ и казне су непримјерене за људе који доприносе развоју БиХ, као што то чини Додик", оцјењује он.
Одговор предсједавајућег Савјета министара БиХ Николе Шпирића нисмо успјели да добијемо, јер је казао да га зовемо за један сат, послије чега се више није јављао на наше позиве.
Младен Иванић, замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, оцијенио је да би евентуална смјена Милорада Додика произвела додатне компликације општих прилика и нарушавање стабилности у БиХ.
"Никакве смјене не долазе у обзир. Вријеме уклањања људи с политичке сцене је давно иза нас. Вријеме кажњавања је прошло с Педијем Ешдауном и то вријеме се не смије поновити. Додика је бирао народ, он заступа интересе народа и то што је одбио брисање ентитетског гласања из Устава БиХ и укидање полиције РС је заједнички став свих представника из РС", казао је он.
Агенција "Стратфор", како је, казао не познаје елементарне прилике у БиХ износећи паушалне оцјене које не стоје, да су Срби и Хрвати у БиХ националисти, а Бошњаци нису.
Он оцјењује да не било добро да америчка администрација удовољава захтјевима Силајџића, који је срушио априлски уставни пакет договорен под патронатом САД.
"То је максимална награда екстремизму и тврдоћи, а на такве ставове се може одговорати само истом мјером", рекао је Иванић.
Младен Босић, предсједник СДС-а, сматра да смјена Додика није реална опција јер би то проузроковало кризу у БиХ.
"Нико у америчкој администрацији није толико необавијештен да не зна да би смјена изазвала дубоку кризу у БиХ", казао је Босић.
Он је додао да СДС неће подржати нити тражити смјену било којег званичника, па ни Додика.
"Уколико би дошло до смјене Додика одлучујућу улогу одиграо би став СНСД-а, да ли би стао или не иза свог лидера или би поједини политичари чекали такву шансу", каже Босић.
Мартин Рагуж, потпредсједник ХДЗ-а 1990, не вјерује да ће западне силе смијенити Додика, али ће сигурно појачати притисак на њега.
"Додик није појединац - иза њега стоје Влада РС и све политичке странке у РС. Због тога, ствари нису једноставне као што аналитичари замишљају, нити су ад хок мјере дисциплиновања политичара увијек давале позитивне резултате", рекао је Рагуж.
Он је казао да ће међународна заједница против Додика искористити софистицираније механизме притиска и то већ ових дана.
Мишо Релота, портпарол ХДЗ-а, оцијенио је да је тешко предвиђати потезе међународне заједнице у случају пропалих вашингтонских преговора, али да Запад мора уважавати чињеницу да Додик представља легитимно изабраног политичара са већинском подршком међу српским народом.
"Додик и његова странка представљају легално изабране српске представнике. Коме то није јасно, нека погледа резултате општих избора", казао је Релота.
Додик: Наручене анкете ме не интересују
Милорад Додик, премијер РС, рекао је да га не интересују наручене анкете са Запада и извјештаји разних института према којима је он "окренуо Запад против себе". "Свој став знам. РС је трајна категорија и ко то занемарује, не може овдје очекивати никакво рјешење", рекао је Додик.
Тихић: Смјене нису рјешење
И Сулејман Тихић, лидер Странке демократске акције, сматра да смјена Додика није рјешење већ је рјешење у разговорима и договорима.
"Информисан сам преко неких других међународних институција да је могућа смјена Милорада Додик јер су незадовољни његовим ставовима и сматрају да је довео до застоја реформи у БиХ. И неки међународни фактори су незадовољни Додиковим понашањем", казао је Тихић.
Он је истакао да је став међународне заједнице према Додику доскора био благонаклон и да су званичници прије били смјењивани и због блажих изјава.
Тихић је рекао да су његови захтјеви да се ентитетско гласање редуцира много блажи него Силајџићеви, који тражи укидање ентитетског гласања.
- Извор
- nezavisne.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »