BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Смоларство, занат кога више нема

Смоларство, занат кога више нема
12.04.2008. год.

Вишеград – Милован Марковић звани Џиџо, и данас као пензионер, са сетом посматра, са брда Тетребице столетне борове изнад Црнчића.

Све је овде толико остарило, да напросто жали за прошлошћу. И проваљени кровови на шталама, затрпани трапови, напуштене куће широм отворених прозора, нахерене и полутруле ограде од боровине, а посебно људи, те воћњаци које је прекрио лишај и маховина.

Гледа тако Милан и присећа се некадашњег живота на селу, пуних кућа, торова са овцама, пролећних радова у њиви, летњих моба и кошевине, зачињених веселом и раздраганом песмом момака и девојака.

Присећа се, као да је јуче било, како у рана пролетња јутра према густим боровим шумама Тетребице крећу бројни смолари са алатом на раменима да пре сунца заврше посао, и онда се врате кућама да обављају свакодневне сеоске послове.

– На стотине људи после другог светског рата из готово свих села вишеградске општине, па све до 1977. године сезонски је радило на смоларењу. Сељаци су остављали редовне послове на њивама и ливадама и сакупљали смолу у шумама за „жив динар” који им је помагао да прехране вишечлане породице, прича Милован који је и сам био смолар и друговао са смолом и боровима.

Да би се из столетних стабала црног бора исцедила смола, која је била потребна хемијској индустрији „Терпентин” у Вишеграду, требало је на столетним стаблима направити својеврсну „живу рану”.

– Специјалном алатом се прво гулила кора све до белине, величине два длана. Затим се смоларском секиром, у облику куке, попречно правио прорез до сржи стабла у облику окренутог полумесеца. Потомсе стављао савијени лим у облику чесмице, а испод њега ексер на кога се причвршћивао печени земљани лончић у кога се скупљала смола, објашњава Милован, показујући нам давно зарезане борове из којих још цури смола, за којом одавно више нема потражње.

А да би се са смолом напуни један лончић од 250 грама требало је скоро пола месеца. Па кад смола прекипи, смолари би организовали акције њеног истресања из лончића у специјалне канте.

– Желећи да што пре заврше сакупљање смоле, смолари су на тим пословима ангажовали све радно способне чланове својих домаћинстава. Смолар би скидао лончиће са миришљавом смолом, а онда посебном кашиком их празнио у канте, које су након тога товарене на коње и одвожене до првог раскршћа, потом воловском запрегом до пута, па камионима до Фабрике „Терпентин” у Добруну, која је касније премештена у Вишеград, присећа се стари смолар Милован.

У вишеградском крају људи су се смоларењем почели бавити 1915. године. После 1949. године смоларење узима маха у свим оделима тадашњег Шумарства. Постојала је такозвана немачка метода смоларења, којом се стабло рањавало уздужним исецањем коре, те француска метода по којој се резало попречно у етапама.

Смоларило се од марта до октобра, у коме је учествовало и до 200 смолара. Сваки од њих је имао своју дионицу са тачно нумерисаним бројем борових стабала. И данас се многе шумске косе и пропланци називају Марића дионица, Шимшића пропланак, Тасића брег...

Прича се да је први смолар у овим крајевима био Милорад Марковић из Дубова, а затим следе Вукоман Савић, Стјепан Шимшић, Илија СтијепићЧакмак, па Васо и Влајко Шимшић, Мирко и Обрен Тасић. У књигама је забележено да је први пословођа на смоларењу био Жарко Стијепић из Црнчића.

На обронцима брда Тетребице и данас живе столетни борови из чијих начетих вена још цури миришљава смола.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА