Дерипаска - руски краљ алуминијума
МОСКВА, Олег Владимирович Дерипаска, руски милијардер, власник финансијско-индустријске групације “Базни елемент”, најбогатији је Рус, с имовином коју је руски часопис “Финанс” процјенио на 41 милијарду долара.
Амерички “Форбс” је, међутим, његово богатство процјенио на 28 милијарди долара, чиме је Дерипаска на листи најбогатијих људи свијета сврстан на девето мјесто и једини је Рус међу првом десеторицом на тој листи.
Дерипаска, кога у Русији зову и “краљ алуминијума и никла”, потиснуо је 2006. са челног мјеста најбогатијих у тој земљи надалеко познатог власника енглеског фудбалског клуба “Челси” Романа Абрамовича.
Московски финансијски аналитичари наводе да је Дерипаска у 2007. години нагло ширио свој бизнис и тако постао “најактивнији руски предузетник” у 2007. години.
Дерипаска је рођен 1968. године у Дјержинску, у Горковској области. У Москви је 1993, како се званично наводи, завршио факултет физичких наука с највишим оцјенама, мада незванични подаци говоре да уопште нема ту диплому, а 1996. и економију.
Већ 1990. је почео да се бави трговином металима, а у руским медијима се говорило да је баш у то вријеме Дерипаска успоставио контакте с Комитетом за државну безбједност (КГБ) који су му наводно и помогли у његовој даљој каријери.
Већ као 26-огодишњак Дерипаска је постао генерални директор “Сајаногорске фабрике алуминијума”, а 1997. је постао иницијатор оснивања прве вертикално интегрисане индустријске компаније на постсовјетском простору - групације “Сибирскиј алуминиј”, која је 2001. године преименована у “Базни елемент”. Компанија је већ четири године по оснивању, предвођена Дерипаском, ушла међу 10 водећих свјетских произвођача алуминијумских продизвода.
Дерипаска је 2000. именован за генералног директора компаније “Руски алуминијум” (РУСАЛ). Као резултат спајања РУСАЛ-а, тада трећег свјетског произвођача алуминијума, групације СУАЛ, која се налазила међу десет највећих свјетских произвођача тог метала и послова с глиницом швајцарске компаније “Гленкор” (Гленцоре) формирана је 2007. године Уједињена групација “Росијскиј алуминиј” - највећи свјетски произвођач алуминијума и глинице, с годишњим обртом од 12 милијарди долара.
Очекује се да би већ крајем ове године “Росијскиј алуминиј” могао изњети 20 до 25 одсто својих акција на Лондонску берзу акција.
Групација “Базни елемент”, у којој је Дерипаска предсједник надзорног савјета, посједује имовину како у Русији, тако и у иностранству. Према званичним подацима прес службе “Базног елемента”, консолидовани приход групације је 2006. износио више од 18 милијарди долара. Тржишна вриједност групације, која запошљава око 300.000 људи, процјењује се на више од 23 милијарде долара.
У портфељ “Базног елемента”, сем “Росијског алуминија”, улазе водеће фирме руске привреде, као што су групација ГАЗ - други по величини произвођач аутомобила у Русији, “Ингоштрах”- најстарија и највећа осигуравајућа компанија у земљи, фирма “Евросибенерго” која управља пословима двају највећих сибирских произвођача електричне струје, банка “Сојуз” и многа друга имовина.
Олег Дерипаска је потпредсједник руског Савеза индустријалаца и предузетника, предсједник управе руског националног комитета Међународне трговинске коморе, члан је Савјета за конкурентност и предузетништво при влади Русије, као и многих других руских институција.
Страни медији Дерипаску сматрају личним пријатељем руског предсједника Владимира Путина, а сем тога је на посредан начин повезан и са првим руским предсједником Борисом Јељцином. Његова супруга Полина, којом се оженио 2001. и с којом има двоје деце је, наиме, кћерка из првог брака Валентина Јумашева, Јељциновог бившег шефа кабинета, који се исте године оженио Јељциновом млађом кћерком Татјаном.
Дерипаска није попут неких других руских олигарха, као што су Березовски и Ходорковски, дошао под удар Кремља који посебно цијени Дерипаскин пројекат обнове православних цркава. Многи сматрају да је управо тај пројекат, који представља прикривени национализам, кључ његовог успјеха.
Дерипаска је једини бизнисмен којем је руски лист “Ведомости” два пута узастопце (2006. и 2007.) додјелио титулу “Предузетника године”, а 1999. је награђен и Орденом дружбе.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »