Економски раст у ЗНД прогнозиран на седам одсто
ВАШИНГТОН, Привреде водећих земаља Заједнице Незавнисних Држава (ЗНД) оствариће у 2008. години раст од седам одсто, али ће догодине успорити на 6,5 процената, процјењује Међународни монетарни фонд у новом извештају, објављеном у Вашингтону.
Инфлација, коју ММФ обрачунава по сопственом методу (просјечна годишња, а не “децембар према децембру”), у овој групи земаља - у коју су сврстане Русија, Белорусија, Казахстан, Туркменистан и Украјина - могла би 2008. године да достигне 13,1 одсто, а 2009. да опадне на 9,5 процената.
Највећи економски раст ММФ очекује у Туркменији - ове године 9,5 одсто, а догодине десет. Даље сљеде Белорусија са растом од 7,1 и 6,8 одсто, Русија са 6,8 и 6,3 процената, Украјина са 5,6 и 4,2 процената и Казахстан са пет, односно седам одсто.
У посебну подгрупу ММФ издваја земље ЗНД са ниским приходима. По очекиваном темпу привредног раста међу њима предњачи нафтом богати Азербејџан, са 18,6 и 15,6 одсто у 2008. и 2009. години.
За њим сљеде Јерменија, којој ММФ предвиђа раст од 10 и осам одсто, и Грузија са деветопроцентним растом и ове и наредне године. Економски раст у Узбекистану је прогнозиран на осам, односно 7,5 одсто, у Молдавији седам и осам одсто и Киргизији седам и 6,5 процената.
Већина процјена за ову подгрупу је ревидирана наниже као посљедица свјетске финансијске кризе, прењела је руска агенција Прајм-Тас.
Незавидно прво мјесто по прогнозираном темпу раста потрошачких цијена припада Украјини, гдје се ове године очекује инфлација од 21,9 одсто. Сљеде Азербејџан са инфлацијом од 19,6 одсто, Киргизија и Таџикистан са више од 18, Казахстан више од 17, Туркменистан са 12 процента.
Инфлацију у Русији, Белорусији и Узбекистану ММФ прогнозира на преко 11 одсто.
Најбоље прогнозе када је у питању раст цијена су за Грузију - 9,6 одсто и Јерменију - 6,8 одсто, мада су сви ови показатељи лошији од раније очекиваних.
Коментаришући статистичку табелу експерти Фонда упозоравају да политичари у региону морају да обуздају растућу инфлацију и првенствено препоручују пооштравње финансијско-буџетске политике, ограничавање и спријечавање раста зарада.
ММФ сматра да многе земље региона, укључујући Русију и Грузију, морају да поштре и монетарно-кредитну политику и дозволе већи раст курса националних валута.
Аутори извјештаја такође полазе од чињенице да је већина земаља ЗНД почела да осјећа посљедице “потреса на глобалном финансијском тржишту”, јер је, како образлажу, “прилив банкарског капитала доминантан спољни финансијски извор”
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »