BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко ће заменити Сатану?

Ко ће заменити Сатану?
07.09.2012. год.

У оквиру асимтеричног одговора на постављање америчког система ПРО Русија ће до 2018. године створити тешку интерконтиненталну балистичку ракету. Ово је изјавио командант Ракетних трупа стратешке намене генерал-пуковник Сергеј Каракајев. Нова ракета ће бити на течно гориво и треба да замени интерконтиненталну балистичку ракету Р-36М2 Војвода, познату на Западу као SS/18 Satan.

Планови производње перспективе тешке ракете која је у стању да замени у строју Војводу били су изнети још 2010. године, мада се њихова реализација повезује са политичким факторима. Пре свега са прогресом преговора Русије и САД по питању формирања система ПРО. Зато су перспективну тешку ракету експерти и медији почели да виде управо као наш одговор на ПРО. За сада је одлучено да ће основу групације ракетних трупа стретешке намене чинити лакше ракете, пре свега РС-24 Јарс, каже војни експерт, главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко.

- Ја ипак сматрам да ће магистрална линија развоја стратешких нуклеарних снага Русије, конкретно њихове копнене компоненте, бити балистичке ракете на тврдо гориво са више пуњења РС-24 Јарс, подземног и мобилног базирања. Оне треба да чине сонову групације ракетних трупа стратешке намене у наредних 50-60 година. Што се тиче тешке балистичке ракете на течно гориво, њихова судбина ће зависити од тога колико ће Русија и САД моћи да се договоре о тематици ЕвроПРО, са једне стране, а са друге ће се одређивати могућностима економије. Да ли ће бити могуће истовремено финансирати рекете на тврдо гориво и течно?

Осим економскиз разлога, треба узимати у обзир и питања стратешке сврсисходности. Низ експерата сматра да су подземне интерконтиненталне ракете, како лаке, тако и тешке, постале превише остељиве у услвоима развоја високопрецизних средстава уништења. Мишљење експерта Института за међународну економију и односе, генерал-мајора Владимира Дворкина.

- Сматрам да разрада нове стационарне тешке ракете на течно гориво нема сврхе. Зато што у систему наоружања она може да игра улогу само у условима првог удара или у крајњем случају узвратног удара, тачније приликом лансирања од ссиетма упооравања на ракетни напад. Она је осетљива за сва сресдтва – нуклерна и високопрецизна конвенционална.

У тој ситуацији, коментаришу експерти, постављање нове групације ракета подземног базирања у Русији оправдано је само у једном случају. Ако се САД реше на форсирано постављање система ПРО који је у стању да заиста представља претњу по руски нуклеарни потенцијал. Али такав сценарио је могу само у случају повратка земаља правом хладном рату, што је данас мало вероватно.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА