Туркменски маневри у контексту проблема Каспијског мора
Почетком септембра биће одржани тактички маневри Хазар-2012. Неутрална Туркменија први пут организује маневре своје ратне морнарице у Каспијском мору. Они треба да покажу снажан одбрамбени потенцијал ратне морнарице ове земље.
- Покушаји Трукменистана да ојача своју ратну морнарицу јесу сведочанство да он тежи да осигура свој национални суверенитет, поуздано брани своје територије и воде. Ткав фактор може да се разматра као стабилишући.
Као што се зна, правни статус Каспијског мора није регулисан између 5 капсијских држава. Ово питање је једно од најсложенијих у региону. Било је више покушаја каспијских држава да седну за преговарачки сто. Али посебан став неких земаља, између осталог Ирана и Азарбејџана, своди све напоре на нулу. А када нема договора, тада се појављује искушење да се богати на рачун природних богатстава више него што би требало, сматра Виктор Баранец.
- Интересовање за Каспијско море већ испољавају и друге државе, између осталог САД и НАТО. Највероватније НАТО покушава да одигра на азарбејџанску карту, ојача његову ратну морнарицу, исто као и у Туркменији. Није тајна да су Американци поклонили ратној морнарици Туркменије патролни чамац. Одуство коначне одлуке за море води ка томе да све каспијске земље полако почињу да се наоружавају. При томе компонента ратне морнарице сваке године јача.
У том контексту појављује се разумно питање: да ли пет капсијских држава треба да наступа консолидовано када је реч о покушајима других земаља да ојачају своје присуство, између осталог и војно, на мору. Наравно, земље треба да бране своје економске и војне интересе цивилизовано, подвлачи Виктор Баранец:
- То је очигледна логика питања. Али ради се о томе што ову косолидацију омета такозвана шеста сила коју представљају НАТО и САД. Америка покушава да подстиче Азарбејџан, пружајући му своја наоружања, док Туркемнија добија од САД неке бродове. Испада некаква дуга око Ирана, који, као што се зна, има озбиљан конфликт са САД. Тако да јачајући флоте тих држава, САД играју своју глобалну игру, чему ће се Русија, наравно, на све начине противити.
Став Русије састоји се у томе да се седне за преговарачи сто и једном заувек одреде територијалне границе, епиконтинентални појас, једном речи да се договоре правила игре. Експерти истичу да у глобалним рчаунима САД и НАТО у Каспијском ору све више почињу да играју стратешку улогу. Зна се да су овде концентрисане огромне резерве нафте и гаса, упоредиве са блискоисточним.
Има спорова за налазишта између каспијских држава. Тако већ више од 20 година Азарбејџан и Туркменистан не могу да се договоре о припадности налазишта Сердар, или аразбејџански Кјапаз, које се налази у спроном делу Каспијског мора. То је узнемирујући фактор. Али ипак народи каспијског региона, колевке древних цивилизација, чврсто су убеђени да ће регион остати територија мира и добросуседства.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/AlbinoFlea/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- Туркменистан
- брод
- маневри
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »