Парламентарна скупштина Савета Европе опет оценила Русију за њено владање
Похвале комитета је било тешко очекивати, са обзиром на врло непријатељски став према Русији. Али, десило и понешто позитивно.
У извештају се признаје да се у Русији „буди активно грађанско друштво“. И говори се о томе да власти чују позиве да се спроведу реформе. Плусеви су дати и на рачун поправке Закона о партијама, промени изборног законодавства и повратак избора за губернаторе.
Минуси су додељени за случаје Ходорковски, Магнистски, Pussy Riot, одбијање регистровања политичких партија, неодобравање демонстрација опозиције и слично. Председник института националне стратегије Михаил Ремизов је уверен, да је извештај ПССЕ далеко од објективног:
- Оценио бих да овај мониторинг није толико пристрасан колико неоправдано селективан. Аутори ових извештаја су обично заинтересовани за прилично ограничен броја особа и институција које се фокусирају на западну јуриспруденцију у области заштите људских права. Остали преседани у овим областима, њих апсолутно не занимају.
Одбор не прати све, већ само чланове Савета Европе који „заостају“. Ако узмемо у обзир да је у нацрту резолуције о извештају препоручено „и даље пратити Русију“, она ће, очигледно наставити да буде у овој категорији.
Све у свему, испада да је ПССЕ високи парламентарни дебатни клуб о људским правима и слободама, као и о ускраћивању тих права. Заправо ничим другим ПССЕ није ангажован. Европски грађани се према ПССЕ односе као према неизбежном парламентарцу који воли себи да угађа. Најчешће постављано питање: зашто нам је потребна и ова организација, ако постоји толико организација за заштиту људских права, национални парламенати, УН и други, и као по правилу, не налази се јасан одговор. ПССЕ само удара по угледу државе, њених лидера и владиних званичника.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »