BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин: На самиту АПЕС Русија ће ставити акценат на економска питања

Путин: На самиту АПЕС Русија ће ставити акценат на економска питања
07.09.2012. год.
Руски председник Владимир Путин долетео је у Владивосток, где се одржава недеља АПЕС-а, а у петак ће бити отворен Пословни самит бизнис лидера организације Азијско Тихоокеанске економске сарадње. Уочи сусрета представника привреда региона Владимир Путин је дао велики интервју каналу Russia Today, а написао је и чланак за лист The Wall Street Journal. Шеф државе је детаљно објаснио, којим циљевима Русија тежи, као домаћин самита АТЕС, а какве предлоге је припремила за своје партнере.
У наредна три дана Владивосток ће постати центар политичког и економског живота Азијско Тихооеканског региона. Прво ће се на пословном самиту окупити руководиоци највећих компанија и водећи економисти, а затим ће глобална питања разматрати лидери привреда АТЕС. Како се наводи у интервјуу каналу Russia Today, Владимир Путин је састављајући дневни реч састанка, нагласио да Русија ставља акенат на разматрање економских питања. А кључно питање биће либерализација светске економије.

Када сам позивао наше колеге да се окупе баш у Русији, у Руској Федерацији (то је било пре пет године), базирао сам се на томе, да је за Русију ова област наше активности врло важна, имао сам у виду, да се две трећине руске територије налази у Азији, а главни обим трговинске размене, више од 50 % одлази на Западну Европу, а само 24% на Азију. А ипак то је регион који се веома брзо и интензивно развија. Зато намеравамо да се првенствено фокусирамо на проблеме економије, као што сам рекао, либерализацију светске економије, на саобраћај, на прехрамбену безбедност човечанства.

Самити попут састанака Велике осмерке или Велике двадесторице, често сз критиковани због недостатка специфичних и визионарских решења. Межутим Владимир Путин се не слаже са таквим приступом. Експерти, индустријски стручњаци, специјализовани министри губе огромно време за припрему закључака и тражење додирних тачака. А према мишљењу Владимира Путина у Владивостоку учеснике самита очекују озбиљне расправе. Посебно у погледу сложених тема, као што је либерализација трговине. Али Русија има шта да покаже као пример уклањања баријера за трговину и интеграцију. Реч је о Царинској унији.

Познате су вам дебате, које се воде око Светске трговинске организације. За нас је овај самит АТЕС веома важан и зато што је Русија постала пуноправни члан Светске трговинске организације. Ми смо формирали на постсовјетском простору Царинску унију, заједно са Белорусијом и Казахстаном, и Јединствени економски простор, и за нас је веома важан дијалог, како би наши партнери схватили, могли бисмо да им објаснимо, да им покажемо предности таквог савеза на постсовјетском простору, које би нам помогле у сарадњи. Утолико пре што су савези, које сам спомињао, створени на принципима СТО.

Владимир Путин је, више пута, наглашавао, да се Русија налази и у Европи, и у Азији, и да може да постане трговински мост између две економске зоне – Атлантика и Тихог океана. При том Москва разрађује пројекте економског развоја Сибира и Далеког Истока управо привлачећи инвеститоре из АТР. Ово је Владимир Путин написао у специјалнокм чланку за The Wall StreetJournal. У тексту је такође споменуо Евроазијски економски савез, који не само да се ефикасно уклапа у глобалне економске процесе, него ће играти активну улогу у формирању међународног дневног реда.

Дотакао је Владимир Путин и питање сарадње са Кином, која се данас доживљава као најмоћнија привреда света, претећи да у наредним годинама претекне Америку. У том контексту индикативана је ситуација на самиту АТЕС у Владивостоку, где ће председник Кине Ху Ђинтао доћи лично, а амерички лидер Барак Обама послати државног секретра Хилари Клинтон.

Кина је заиста главни центар светске привреде и светске политике. У принципу у свету се догађају одређене промене у центрима економског и политичког утицаја. Разлика је само у томе што је Кина наш комшија, и што смо њихове комшије. Између нас су изграђени хиљдугодишњи посебни односи. Имали смо и позитивне године сарадње, врло ефикасне за обе земље. У наредним годинама, свакако ћемо достићи промет од 100 милијарди долара. Наш промет са Европом износи 51%, преко 200 милијарди, са Кином ће бити 100. То што овога пута председник Америке није могао да дође, шта да се ради, штета. Ја мислим, да је таква могућност постојала, он би је искористио, имајући у виду, да је и за саму Америку ово добра прилика да поразговара са колегама у Азијско Тихоокеанском региону.

Владимир Путин је у свом интервјуу и чланку нагласио, да је Русија у стању да предложи нову переспективу за решење постојећих проблема Азијско Тихоокеанског региона. То се односи на већ поменуту либерализацију трговине и стварање зона слободне трговине и прехрамбене безбедности. Москва је према речима Путина, заједно са партнерима из Царинске уније, спремна да размотри увођење јединствених правила трговања за читаву Евроазију и АТР, стварање нових трговачких путева. И сва та питања Русија је предложила партнерима из АТЕС-а за дискусију.

Константин Гарибов,


  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА