Росњефт и Статојл формирају мешовито предузеће за рад у приобалном појасу
Највећа руска нафтна компанија Росњефт и норвешки Статојл потписали су акционарски и операциони споразум за формирање мешовитих предузећа на 4 подручја руског приобалног појаса.
Једно од подручја са лиценцом се налази у западном сектору Баренцовог мора, а његови прогнозирани ресурси износе преко 2 милијарде тона у нафтном еквилаленту. Још три подручја се налазе у северном делу Охотског мора. Укупан обим ресурса овде износи милијарду и 400 милиона тона. Норвежани у мешовитом предузећу ће добити трећину, две трећине Росњефт. Статојл у потпуности финансира трошкове у етапи извиђања, који подразумева бушење шест пробних бушотина. Норвешка компанија сматра се једним од светских лидера у том правцу, мада за руски нафтни гигант Статојл није прва страна компанија са којом се развија сарадња, истиче експерт Дмитриј Љутјагин:
- Росњефт је одабрала ову компанију зато што Норвежани одавно раде у северним морима управо на приобалним налазиштима. Она има колосално искуство у погледу уређења налазишта и транспорта добијене сировине. Зато је логично да руска компанија бира управо таквог партнера.
Осим великог искуства рада на приобалним налазиштима, норвешка компанија може у оквиру заједничког споразума да понуди руским партнерима размену актива. При томе управо на подручјима која Статојл поседује у северним морима. Што се тиче даље сарадње две компаније, већ после обављања геолошког извиђања, овде највероватније постоје неки договори. Пошто и Статојл и Росњефт треба да унапред усагласе све услове – не само извиђања, већ и експлуатације, као и поделе добијене сировине, истиче Дмитриј Љутјагин:
- Мислим да ће се услови градити полазећи од оних деова који су данас распоређени међу компанијама. Тачније Росњефт има нешто више од 60% датог мешовитог предузећа. И природно да ће у односу на обим који поседује компанија добијати приходе, профит или сносити губитке ако они буду постојали у раду мешовитог предузећа.
По оценама експерата, арктички ресурси нафте и гаса су огромни, то је 25-30% свих светских резерви. И није случајно што се за њих интересују Америкнаци, Енглези, Норвежани и чак и Кинези. Русија овде није изузетак. Росњефт и ЕксонМобил су већ започели заједнички рад у Карском мору, где дубина налазишта није тако велика као у Охотском мору. Нови пројекти ће вероватно бити исто тако сложени и тешки, ако не и сложенији.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »