Да ли се гасне трајекторије пресецају?
Ових дана европска јавност поново разматра тему одмеравања снага два гасна пројекта о чему се одавно говори не само у Европи већ и ван њених граница. Један је гасовод „Набуко“, коме ЕУ даје приоритет, други је „Јужни ток“ руског Гаспрома. Пажња се поново обраћа због неких помака у њиховој реализацији.
Како јављају медији, Мађарска је као прва земља учесница пројекта „Набуко-Вест“, или скраћене верзије „Набуко“, представила ових дана сву потребну документацију за постављање гасовода преко своје територије. Занимљиво је то да је раније мађарска компанија за нафту и гас MOL више пута изјављивала да сумња у могућности „Набука“. Италијански „il Legno Storto“ пише да се мађарски премијер Виктор Орбан боји отвореног или индиректног утицаја Русије и намерава да држи под својом контролом енергетски сектор. Такав „руски утицај“ се већ распростире на Немачку и неке друге земље континента, сматра Орбан.
- Како се сазнаје, ових дана министарство економије и енергетике Бугарске је потписало споразум с руским Гаспромом о постављању цеви гасовода „Јужни ток“. У одговарајућим документима су већ одређени технички параметри и тачна маршрута за цеви. Одлука бугарске владе, како са жаљењем констатују неки медији, „отежаће политику ЕУ на смањење зависности Старог Света од руског гаса“. Истина, медији нису могли да прећуте да је Бугарска добила од руског концерна попуст за гас од 11 процената.
Економска корист је очигледно водила и хрватске пословне и политичке кругове до споразума с Гаспромом о техничким параметрима трасе „Јужног тока“ преко територије земље. Према прелиминарним оценама овај пројекат ће се Хрватској исплатити за 15 година. Рачунице су да ће на транзиту гаса Загреб сваке године зарађивати најмање 24 милиона евра.
На којој су етапи условне дистанце данас оба конкурента – „Набуко-Вест“ и „Јужни ток“? Аналитичар руског министарства енергетике Викторија Гримади сматра да ће до средине наредне године, када азербејџански конзорцијум за разраду налазишта Шах Дениз буде морао да донесе одлуку о маршрути испоруке свог гаса за Европу, пројекат „Набуко-Вест“ бити актуелан. Оштрији је у оценама копредседник Савета за националну стратегију Русије Јосиф Дискин. И поред тога што се пројекат „Јужни ток“, по његовим речима, реализује стабилно и поступно, иста та Мађарска као и у принципу европска страна, наставиће да тражи алтернативе са слабом економском позадином. Све су то, по речима експерта, ништа друго до политичке игре.
У сваком случају веома је чудна одлука Еврокомисије донета 4. септембра о почетку правне истраге о томе понаша ли се Гаспром као монополиста у Европи. Како је наглашено у званичној изјави, случају је дат „високи приоритет“. Иначе, „високи приоритет“ има и „Набуко“. Главни аналитичар инвестиционе компаније „Брокер кредит сервис“ Максим Шеин не види ништа ново у „новонасталој“ ситуацији око „Набука“:
Основни проблем за „Набуко“ – а то је управо извор ресурса – до данашњег дана није решен, - говори експерт. – Према томе, не иде се даље од изјава. Мора постојати тачка, до које гас долази. Било је неколико варијанти. Али све су, ако могу тако рећи, не баш „живе“.
Интернет портал „Neftegaz.ru“ је недавно цитирао занимљиву изјаву Неџета Памира, бившег заменика директора турске нафтне компаније TRAO: „“Набуко„ је био у коми дуго пре потписивања споразума о „Јужном току“. Тако да се две главне гасне трајекторије у Европу, па чак и да нису паралелне, неће пресећи“.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »