BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Кошарић Александар

СНС И ДСС траже одговорност Стефановића

Повод је изјава председника Европског парламента Мартина Шулца према којој Србија мора да призна Косово пре уласка у ЕУ.
СНС И ДСС траже одговорност Стефановића
04.09.2012. год.
Србска напредна странка позвала је данас бившег шефа преговарачког тима Владе Србије Борислава Стефановића да каже због чега раније није обавестио јавност о захтевима Европске уније према Србије у вези са Косовом и Метохијом. У саопштењу СНС је указано да је Стефановић "својом лошом политиком створио амбијент да се нова Влада данас суочава са оваквом поруком" председника Европског парламента Мартина Шулца, који је поручио да је узајамно признавање Косова и Србије услов за улазак у ЕУ.
"СНС поставља питање Бориславу Стефановићу због чега је, ако је знао шта се од Србије захтева, то скривао од грађана Србије и како се ођедном напрасно сетио да ћемо једино укидањем институција на северу Косова и Метохије моћи да одблокирамо процес наших даљих европских интеграција", указано је у саопштењу.
Председник Демократске странке Србије (Д С С) Војислав Коштиница оценио је да је изјавом
Шулца, да је узајамно признавање Београда и Приштине услов за улазак Србије у Европску
унију, до краја огољена истина да Брисел већ четири године води политику стварања независне државе Косово.
"Претходна власт коју је предводила Демократска странка била је непосредан и директан саучесник и помагач Европској унији на овом пројекту успостављања независног Косова. Од прихватања Еулекса до
споразума које је претходна власт потписала са Приштином, па све до руковања са (премијером Косова Хашимом) Тачијем, представља пут који је прошла власт прешла у предавању Косова", навео је
Коштуница у писаној изјави агенцији Бета.
"Србији је насушно потребна нова политика и потпуни дисконтинуитет са поражавајућом политиком, коју је на штету Србије спроводила претходна власт", каже се у саопштењу.

Стефановић је данас оценио да "груба" изјава председника Европског парламета Мартина Шулца о признању Косова као услову за улазак Србије у ЕУ, представља негативан почетак сарадње нове власти са ЕУ.
Стефановић је за агенцију Бета рекао да став Мартина Шулца, не изненађује, и указао да на његово мишљење треба обратити озбиљну пажњу.
"Та је врло негативан почетак сарадње нове власти са ЕУ. То су грубе, тешке поруке које добијају наше власти у првој званичној посети Бриселу", казао је он.
Стефановић је оценио да ће бити "потребно много труда, политичцког ризика и повлачења непопуларних потеза" како би се тај став амортизовао и сачувало Косово. Он је додао да би Влада Србије зато требало што пре да представи најављени план за Косово.
"Нова влада треба што пре да представи нови план и да он буде конретизован, да видимо шта ћемо са севером, електричном енергијом, телекомуникацијама, манастирима, имовином" казао је Стефановић и даода да је то оно што нова власт треба да уради за почетак.
Према његовим речима, нова власт треба да губи што мање времена и енергије да удовољи свом бирачком телу, јер је то неуспела мисија, као што се видело на примеру фус ноте.
"Одговорно је оно понашање где се повлаче реалистички потези који се неће свидети њиховим бирачима али ће се свидети будућности Србије..." казао је он.
Стефановић је оценио да ће у ЕУ преовалдати став да Србија не мора да призна Косово и додао да ће зато Србија морати да уради јако много на томе што они називају нормализацијом односа.
Подсетио је да Немацка тражи признање и укидање институција.
Не мисли се на укидање свих инситуцја, али је то јасно да ће то морати да се уради ако желимо да одблокирамо процес, ако желимо да га наставимо на начин прихватљив за Србе на Косову и државу Србију, казао је досадашњи шеф преговарачког тима Србије.
Председник Европског парламента Мартин Шулц данас је изјавио да узајамно признавање Београда и Приштине јесте услов који Европски парламент види за улазак Србије у чланство Европске уније.
Шулц је данас у Бриселу нагласио да су он и представници Европског парламента с премијером Србије Ивицом Дачићем разговаравли веома отворено и да је речено да "односи Србије и Косова у склопу мирољубивог развоја морају завршити, како ми то видимо, узајамним признавањем".
 
 


  • Извор
  • mondo.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...


СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...

Канада никада неће постати 51. америчка држава, изјавио је одлазећи премијер


Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...

Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини


Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА