BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пијте воду, али немојте претеривати

Пијте воду, али немојте претеривати
05.04.2008. год.

Мишљење да треба пити велике количине воде нема никакву научну подлогу, шта више претеривање с водом може да буде штетно, тврде двојица америчких нефролога. Последњих година вода се препоручује као лек за све - она наводно помаже избацивање токсина, добра је за одржавање витрке линије и тонуса коже, лечи главобољу... То је, по речима др Стенлија Голдфарба са Универзитета Пенсилваније, постао урбани мит, због којег се на све стране виде људи који вуку са собом пластичне флаше воде, извештава Ројтерс. Др Голфарб и његов колега др Ден Негојану су, проучивши расположиву научну литературу о дејству воде на организам, дошли до закључка да нема никаквог доказа да она сузбија апетит, па је, према томе, излишно пити је у већим количинама пре јела или за време оброка.

Тако на брзину попијена вода уопште не напуни стомак, већ само „протрчи” кроз организам. Такође нема индиција да вода подстиче лучење хормона који сузбијају апетит.

Што се тиче токсина, бубрези их у принципу веома ефикасно избацују из организма без обзира на количину унете воде. Кад се попије више воде само се излучује више урина, али се тиме не повећава излучивање токсина.

Такође, нема доказа да вода коју попијемо повећава садржај влаге у кожи или да се водом може ублажити главобоља.

Оправдано већу потребу за водом имају само људи који живе у врелим и сушним подручјима и неке врсте спортиста.

Код камена у бубрегу такође се може препоручити нешто појачано конзумирање воде, али нема разлога да просечна здрава особа пије знатније количине ове течности него што природно осећа потребу, сматрају доктори Голдфарб и Негојану.

Чак се код тркача на дуге стазе показало да је претерано пијење током трке штетније од недовољног. Двојица стручњака наводе и пример жене која је током неколико минута, у циљу такмичења, брзо и континуирано пила воду, чиме је „зарадила” отицање мозга са смртним исходом.

Све у свему, раширено веровање да човек треба да попије осам чаша воде дневно нема никакву научну подлогу, а др Голдфарб каже да се уопште не зна од кога је потекла таква препорука.



  • Извор
  • Танјуг
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА