Косово: Блокаде и протести Срба
Суспендовани радници српске и ромске националности Казнено-поправног дома (КПД) Липљан блокирали су зграду Координационог центра у Грачаници и упутили три захтева премијеру Србије Војиславу Коштуници. Истовремено, у Грачаници и северној Косовској Митровици одржани су протести Срба. Они су подржали захтеве око 150 суспендованих припадника Косовске полицијске службе (КПС) српске националности да се врате на посао под командом УНМИК полиције. Суспендовани радници КПД Липљан, њих 82, од државних органа Србије траже да реше њихове социјалне проблеме који су настали након што су после једностраног проглашења независности Косова, 17. фебруара, напустили радна места у КПД Липљан. Потом их је суспендовало Министарство правде Косова. Пошто су радници блокирали зграду Координационог центра, испред зграде у Грачаници чекају сви запослени, међу којима је и начелник косовског округа Горан Арсић. На протесту Срба у центру Грачанице, како је речено, последњи пут је упућен позив појединим Србима да напусте Владу и Скупштину Косова и престану са давањем легитимитета квази држави Косово.
„Уместо да послушају позив народа, ти тобожњи представници Срба ових дана позивају телефоном организаторе протеста и прете да ће против њих поднети кривичне пријаве”, речено је на скупу и истакнуто да су посебан притисак и претње упућене Радио Грачаници и новинарима који преносе шта се дешава на скуповима.
Организатори су поручили члановима Српске либералне странке чији су представници у скупштини и влади Косова да „раде свој посао” и да више неће бити позивани да напусте те институције.
Српска либерална странка једина је политичка групација Срба која учествује у раду косовских институција након једностаног проглашења независности Косова. Председник те странке Слободан Петровић члан је председништава Скупштине Косова, а Бобан Станковић и Ненад Рашић су министри у влади Косова.
Након протеста у центру Грачанице организована је протестна шетња до манастира, а учесници су носили транспаренти „Косово је срце Србије” и „Ово је Србија”.
У време трајања једносатног протеста припадници КПС-а и војници Кфор-а блокирали су саобраћај на магистралном путу Приштина-Гњилане који пролази кроз Грачаницу.
Поред блокаде, професор Слободан Костић испред зграде одржао је час студентима истуреног одељења Филозофског факутета у Косовској Митровици, јер се просторије у којима студенти уче налазе у оквиру зграде Координационог центра у Грачаници.
Они су од премијера Србије затражили да држава Србија преузме све раднике који су радили у КПД Липљан од 2002. године, као што је обећала након једностраног проглашења независности Косова.
Демонстранти такође траже хитан састанак са премијером Србије.
Трећи захтев је да им решавање статуса буде гарантовано „у писаној форми”, а у супротном ће и даље блокирати просторије Косовског округа, Више економске школе, истуреног одељење Филозофског факултета и све остале институције у згради Косовског округа.
Радници су пре две недеље прекинули протест, који је до тада трајао шест дана. После тога им је, како кажу учесници протеста, обећано да ће примати новчану надокнаду од државних органа Србије у висини плате коју су добијали у КПД Липљан.
Обећано им је и да ће имати социјално осигурање и да ће им се уплаћивати пензијско осигурање.
Срби на протесту у Митровици затражили наставак дијалога
Косовски Срби су на митингу у северном делу Косовске Митровице затражили наставак дијалога Београда и УНМИК администрације, а од међународне заједнице да поштује важећу Резолуцију 1244 Савета безбедности УН.
На митингу под називом „Србија - да, независно Косово - никада”, председник Општине Звецан Драгиша Миловић рекао је да Срби поштују Резолуцију 1244 и да желе да наставе сарадњу са Кфор-ом и УНМИК-ом како би се на простору Косова и Метохије та резолуција спровела и имплементирала.
„Косовски Срби су за мир и стабилност у нашим општинама и у региону и сви проблеми који се намећу, попут суда, железнице, полиције могу се решавати мирно и разговорима, дијалогом Београда и УНМИК-а”, рекао је Миловић.
„Ово мишљење подржавају и многи који раде у УНМИК администрацији. Један од њих је и регионални шеф Дзерард Галучи са којим ће Срби наставити да раде и спроводе Резолуцију 1244. Галучи је једино изјавио да се силом не могу наметати политичка решења, да се силом једино може дестабилизовати овај простор”, рекао је Галучи.
Миловић је поручио да Београд и Влада Србије једино могу да кажу: „ЕУ - да, али целовита Србија са Косовом и Метохијом”.
Војни аналитичар Милован Дрецун поручио је окупљенима да Србија ни под којим изговором не сме признати лажну државу Косово и нагласио да битка за очување Косова и Метохије тек предстоји.
„Прво што морамо да урадимо јесте да се спречи да Косово у СБ добије државност што је захваљујући Русији, то до сада и урађено. Друга фаза је српска дипломатија која мора да искористи тренутну ситуацију и решавање косовског проблема врати у оквире УН где би се договором Београда и Приштине решио историјски спор”, казао је Дрецун.
Он је додао да Срби своју отаџбину не могу да носе „на ђоновима ципела” већ да се сваки Србин рађа, живи, учи и ради за своју отаџбину.
„То је наша Србија. Она је изнад наших живота, породица, а нема Србије без Косова”, поручио је Дрецун.
Неколико хиљада грађана са севера Косова и Метохије су громогласно поздравили вођу рок групе„ Рибља чорба” Бору Ђорђевића који је стиховима и песмом подржао косовске Србе у њиховим легитимним захтевима.
На протесту су окупљени носили државне заставе Србије али и заставе земаља које нису признале једнострано проглашену независност Косова и Метохије.
Протест је протекао мирно и без инцидената.
- Извор
- Мондо
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...
СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
Остале новости из рубрике »