BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Случај Брејвик: Злочинац је добио најстрожу казну, пресуда је ставила тачку на овај случај

Случај Брејвик: Злочинац је добио најстрожу казну, пресуда је ставила тачку на овај случај
25.08.2012. год.

Злочинац је добио најстрожу казну, пресуда је ставила тачку на овај случај – тако коментаришу у Норвешкој пресуду Андерсу Брејвику. У петак су „новешког стрелца“ осудили на 21 годину затвора. Терористу усамљеника су прогласили кривим за злочин из политичких мотива.

Злочинац који је убио 77 особа издржаваће казну у комфорном затвору. Норвешке пореске обвезнике издржавање Брејвика коштаће више од милион и по евра годишње. Изрицање пресуде преношено је директно.

Андерс Брејвик био је пребачен у судницу 30 минута пре почетка заседања. Чим су му скинули лисице, осуђени је подигао руку у знак поздрава. Тачно у 12 сати су изашле судије. У судници је на неколико секунди завладала мртва тишина, затим је започело изрицање пресуде. По речима судије Венке Елизабет Арнтцен, одлуку о томе да је терориста урачунљив судско веће од пет особа донело је једногласно.

Андерс Брејвик се осуђује на 21. годину казне затвора без права пуштања на слободу у року мањем од 10 година, узимајући у озбир рок проведен у истражном затвору.

Брејвик слушао пресуду са широким осмехом. Суд га је прогласио психички здравим. Извршивши масовно убиство Норвежанин је раније много пута изјављивао: пресуда „неурачунљив“ за њега би била понижавајућа. У том случају он би уложио жалбу. Рођаци погинулих и пострадалих су већ изјавили да су крајње резигнирани пресудом, рекао је специјални дописник Гласа Русије из Осла Алексеј Ширјајев.

- Доживотна робија у Норвешкој не постоји. Као ни смртна казна. Највише су незадовољне пресудом рођаци погинулих и њихови рођаци. Раније су они основали асоцијацију жртава Брејвиковог терористичког акта и отворено позивали да га ставе иза решетака доживотно. Јер нико не зна шта ће бити за 30 година, какве ће бити нарави. Брејвик може да изађе на слободу када му буде 70 и тада више ништа неће угрожавати његов живот. Тим пре о неће изаћи из затвора болестан, услови су у затвору превише добри. На то и рачунају његове присталице. Неки пријатељи убијених младих људи на острву отворено су изјавили да ће се осветити Брејвику после његовог ослобађања.

Али већина пострадалих од руку убице и рођаци погинулих су примили ову пресуду мирно. Ипак су Брејвика осудили на највишу казну предвиђену норвешким законодаством. У пресуди се говори о могућности превремено ослобађања, али многи сматрају да ће напротив после 21 године суд прудужити робију. За друштво је важно било да докаже да Брејвиков злочин није огорчио људе и није поколебао основе друштва, рекла је у интервјуу за Глас Русије члан норвешког парламента Гун Елин Флакне:

- Норвешко правосуђе је обавило озбиљан посао. И изречена пресуда је правилна. Сада можемо да окренемо лист. Сви рођаци погинулих, они који су били тамо и преживели, читаво норвешко друштво осећа пре свега огромно олакшње. Реакција младих који су били прошлог лета на Утоји такође говори о томе да их је пресуда задовољила. Што се тиче Брејвикових следбеника, ми наравно немамо потпуну информацију о контактима које је имао и надам се да ће ова пресуда деловати на њих.

Сада ће Брејвик изджавати казну у једном од одељења затвора Ила. Сваке године из буџета ће се за његово издржавање издвајати око 700 хиљада евра. По подацима медија, још скоро 4 милиона евра може да буде потрошено на изградњу специјалног одељења посебно строгог режима. Одлука о томе ће бити донета ускоро. Затворски режим у норвешкој верзији је трособна ћелија од 24 квадратна метра са спаваћом собом, кабинетом који има компјутер, истина без излаза на Интернет. Такође у ћелији постоје справе за вежбање. На затвор подсећа само то што су ноге намештаја приковане за под. Тако изгледа ћелија Андерса Берјвика у којој је он провео годину за време истраге и суђења. Овај период ће му сада бити урачунат у укупну казну.

Све време док је трајао процес норвешке власти су инсистирале на његовој отворености. ТВ пренос из сале окружног суда Осла започео је на норвешким каналима неколико сати пре заседања. Било је акредитовано око 500 новинара. Укупно је у суду било присустно 800 људи, око 300 рођака погинулих, учесници процеса.

22. јула прошле године Андерс Брејвик је подметнуо експлозију у владином кварталу у Ослу. У терористичком акту је погинуло 8 људи. Затим је он отворио паљбу на омладински камп РАдне партије Норвешке на острву Утјеја. Погинуло је 69 особа. У двоструком терористичком акту рањено је неколико стотина људи. Сам Брејвик је изјавио да је извршио масовно убиство да би спасао Европу од исламизације. Радничка партија залаже се за пружање већих права мигранитма.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Присталице Кијева саветовале су га да не разговара о том питању током преговора са Русијом 2022. године, открио је Давид Арахамиа


Украјинске формације су дроновима напале Вороњешку област према неким извештајима, у Олховачком округу гори складиште муниције.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да сви предлози треба да узму у обзир „стварно стање ствари на терену“


Француски лидер Емануел Макрон изразио је жељу да „настави дијалог“ са руским председником Владимиром Путином

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА