BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Фалсификатор

Фалсификатор
01.04.2008. год.

БЕОГРАД - Мирољуб Лабус фалсификовао је писана мишљења поверилаца компаније „Сартид а.д.“ у стечају којима се они саглашавају с тим да стечајно веће ову смедеревску компанију може да прода директном погодбом.

- Лабус је 2003. године био на челу Агенције за осигурање депозита, санацију, стечај и ликвидацију банака и 31.3.2003. потписао спорна мишљења у име Инвест банке, Југобанке и Београдске банке. Уколико ваша редакција успе да дође до поменутих докумената, видећете да су потписана 31.3.2003, а да деловодни печат Агенције који се на њима налази носи датум 28.3.2003. То је јасан доказ антидатирања и фалсификовања ових кључних докумената - каже извор Курира и наводи да је поред Лабуса у цео случај намештања продаје „Сартида“ путем фалсификованих мишљења укључен највероватније и судија Горан Кљајевић.

- У судском решењу БР.ИИ-Ст. 7035/02 од 28. марта 2003. године, којим се одређује продаја „Сартида“, пише да је одлука донета на основу претходно „прибављених мишљења поверилаца“, али се не наводи којих поверилаца - каже наш саговорник и наводи да је он каснијим увидом у списе дошао до сазнања да постоје мишљења следећих правних лица: „Дунав осигурање“, Југобанка, Београдска банка, Инвестбанка, ЖТП, Фонд за развој, НИС, Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање, „Металекс д.о.о.“ и, како истиче, није му било јасно како је суду приликом одлучивања и доношења поменутог решења било довољно само мишљење седам поверилаца, када их је укупно било девет.

- У списима сам нашао мишљења само седам поверилаца, која су прибављена три дана касније и која се никако не могу сматрати претходно прибављеним мишљењима - каже наш саговорник и пита се који су били мотиви Мирољуба Лабуса да се у име банака у стечају одрекне више стотина милиона долара. Према његовим сазнањима, Лабус је добро знао колико банке потражују и да ће његовим потписом на антидатираним мишљењима бити омогућена продаја „Сартида“ директном погодбом испод цене.

- Лабус је једном приликом на састанку коме су присуствовали данашња директорка Агенције за приватизацију Весна Ђинић (тада директор Агенције за стечај и санацију) и министар економије Млађан Динкић (тада гувернер НБС) званично рекао да је држава на основу улога од 100.000 динара у банкама у стечају себи створила могућност да располаже потраживањима банка према „Сартиду“ од 1,2 милијарде, али и свим осталим потраживањима. Мислим да је том састанку тада присуствовао и Божидар Ђелић, тада министар финансија - наводи наш саговорник и подсећа да је Економски институт својевремено проценио „Сартид“ на минимум 28,82 милиона долара, односно максимум 51,88 милиона долара, а да је директном погодбом касније продат за свега 21 милион.

Поред тога, без икакве процене извршена је продаја за свега 1,7 милиона долара следећих шест повезаних предузећа: „Сартид - Бели лимови а.д.“, „Сартид - Стара железара д.о.о.“, „Сартид - Лука Смедерево д.о.о.“, „Сартид - Вељко Дугошевић д.о.о. Кучево“, „Сартид - Спин д.о.о“ и „Слободна зона Смедерево а.д.“.

- Процена Економског института је крајње безобразна и нестручна, више пута су се у штампи појављивали докази о томе да је само материјал који је „Сартид“ поседовао у складиштима вредео преко 20 милиона долара - каже наш саговорник и пита се зашто држава није инсистирала да купац, када је већ донета одлука о непосредној погодби, плати барем цену коју је проценио Економски институт.

НЕВИЂЕНА БРЗИНА

Продаја „Сартида“ обављена је у супротности са законом о принудном поравнању, стечају и ликвидацији, јер мишљење поверилаца није прибављено на време, сазнаје Курир.
- Стечајни управник „Сартида“ Бранислав Игњатовић је појединим повериоцима упутио позив факсом 28.3.2003. године да се изјасне о продаји стечајног дужника. Он у свом захтеву прилаже свој извештај, али не и скандалозну процену вредности „Сартида“ коју је израдио Економски институт, вероватно зато што је нико нормалан не би прихватио. Игњатовић у позиву није оставио временски рок, а то је урадио јер је истог дана када је послао факс Трговински суд већ донео решење о продаји стечајног дужника.
Занимљиво је и да је позив повериоцима упућен у петак 28.3.2003, а да је Трговински суд у Београду с председавајућим Гораном Кљајевићем истог дана донео решење о продаји „Сартида“, док је купопродајни уговор закључен већ у понедељак 31.3.2003. године, објашњава добро упућен извор Курира.



  • Извор
  • Курир
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА