BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хабзбурзи би опет „велику”монархију !

Хабзбурзи би опет „велику”монархију !
30.03.2008. год.

Једном су ме великомађарски расисти напали што сам изјавио да Мађари имају лепа словенска лица. Чињеница је да данас у Мађарској живи око четири милиона становника са словенским презименима, од којих је око пола милиона српског порекла  - каже  Јован Пејин

Да би настало једно историографско, аутентично дело, поткрепљено дуго траженом, проучаваном архивском грађом, списима , фотографијама, непобитним доказима - било је потребно аутору књиге„ Великомађарски каприц”, Јовану Пејину, иначе саветнику Државног архива Србије, неколико година. Али, како рече писац, исплатило се, и дошло баш у време када се „буде неки духови” језе и ратног поклича. Време, када би неки желели , отцепивши Војводину, да оживе недосањани сан велике хабзбуршке монархије. Аутор у књизи пише да су Срби на просторима од Северног мора до Балкана били одувек, и да та историјска дилема треба да се разјасни са научног становишта у што скорије време.

– Две деценије траје појачани интерес о исходишту Срба и њиховом најстаријем помену. Професор Реља Новаковић је својим студијама, у којима је анализирао најстарије изворе указао на могуће просторе боравка најстаријег српског слоја од Балтика до Медитерана. Поред њега утемељивач славистике Шафарик и руски научници су дали допринос истраживању најстарије српске и словенске прошлости у Подунављу, односно тачније речено Карпатском басену и сеобама Словена на исток, север и југ. Још увек траје недоумица међу славистима око ове поставке да су  Словени расељени из Подунавља, али се ова могућност не одбацује.

Како је историја сложена наука, потреба за проучавањем помоћних дисциплина је велика . Тежак  је то и мукотрпан посао. Треба наставити истраживања да би се дошло до синтезе, утврдила истина. Није погрешно питање од када смо на Балкану и када смо се срели са античким народима. Очигледно је да је то потреба да утврдимо време  сусрета. За сада захваљујући лингвистима постоји теза да се сусрет одиграо у I-II веку на обалама Дунава и мочварним равницама средњег Подунавља. Топоними су сведоци о дужини трајања, а исто тако хидроними. У целом Карпатском басену топоними и хидроними су словенског порекла што је један од доказа да су Мађари, Немци и Румуни млађе становништво. Исто тако и на Балкану. Тако да уопште није погрешно питање од када су Срби на Балкану. Одговор је још увек половичан и везан за VI век, мада постоји сумња да су корени везани за много старије доба. Углавном можемо да кажемо да су топоними у Карпатском басену везани за два народа Словаке и Србе. Према словачком слависти Јану Станиславу граница између Срба и Словака протезала се линијом исток-запад долином реке Мориш и губила се на западу према Блатном језеру и савременој Аустро-мађарској граници….

·   Мађари су„ дођоши” или окупатори српских земаља, или и једно и друго?
– Мађари, односно угарска племена која су у неколико махова прелазила Карпате до наведено трајног насељавања 896. када су се настанили међу Словене, односно претке садашњих Словака и Срба. Као номади Угри, односно племена окупљена око најбројнијих Мађара створили су савез са културнијим староседеоцима Словенима који су већ били хришћани. Овај савез трајао је око четири века и словенски утицај на номаде, варваре, био је велик у културном, а када су примили хришћанство и етничком смислу. Угри су мешањем са Словенима примили обичаје, прихватили језичке позајмнице, али су Словенима наметнули строгу војничку организованост. Угри и Словени су тако заједно ишли у пљачкашке походе према немачким земљама и чак Италији и Француској….

После неколико пораза Угри су коначно прихватили хришћаnство у латинском облику 1101. године, а затим започели организацију државе као савез племена, народа и слободних краљевских градова, да би после гашења династије Арпадовића у 13. веку и доласком Анжујаца започели преуређење Угарске по западноевропском узору. Словенски утицај слаби, а самоуправа Словена се гуши.

Почиње угарска војничка колонизација ван територије које су посела угарска племена, док у Шумави-Ердељу-Трансиливанији аварско-словенска симбиоза замењује словенски језик мађарским и претвара је у Сикуљску националну групу која се одржала до данас.

·   Из ваше књиге је јасно да је мађарска нација, заправо је настала хунгаризацијом Словена и других народа…
–Да, свакако! Ову тезу бране и мађарски научници историчари, антрополози, етнолози , лингвисти. Чак један мађарски научник Ачади сматра да су савремени Мађари изгубили сваку етничку везу са протомађарима, али су сачували језик! Савремени мађарски народ је леп европски народ – једном су ме великомађарски расисти напали што сам изјавио да Мађари имају лепа словенска лица, али ако узмемо чињеницу да данас у Мађарској живи око четири милиона становника са словенским презименима ,од који је око пола милиона српског порекла, шта да кажемо? Данас ће сваки Мађар са поносом да подвуче своје везе са европским народима Немцима, Французима, Ирцима, Холанђанима или Шкотима, Швеђанима, Фламанцима или Италијанима, а кроз зубе са Словацима, Србима или Русима и да је "стародревни Мађар". Довољно је рећи да је крајем 18 и почетком 19. века мађаризовано око 1 .700. 000 немађара становника Угарске.

·   Да ли злочини извршени над Србима у Првом светском рату могу да се гледају кроз континуитет српско-мађарских сукоба од 17. до 20. века ?
– Односи Срба и Мађара имали су успоне и падове од међусобног сукоба око територија у време мађарског "освајања отаџбине" у 9. до братства по оружју у борбама против Турака у 15. и 16. веку, да би се после заједничке муке под Турцима у средњем Подунављу стање међусообних односа погоршало.

Ратови вођени против Турака 1683.-1699. и 1717.- 1718. године воде Хабзбурзи. Војници су били Немци и Срби и најамници из Европе – Фламанци, Енглези римокатолици, Холанђани, Чеси, Пољаци, Французи, Италијани чак и Шпанци. Мађара у европској војсци скоро да није било, мислим да су имали један или два батаљона које су основали и издржавали мађарски магнати. Главнина мађарске војске налазила се заједно са Турцима и ратовали против  хабзбуршке  европске војске у чијем саставу је била српска милиција. Зато се десио први геницид над Србима 1703-1711, који су извршили војници Ференца II Ракоција у Подунављу и Потисју. Овај геноцид избрисао је успомену на српско-мађарско братство по оружју и постао камен спотицања у односима два народа до данас.

За време Првог светског рата основан је логор у Араду за уништавање Срба грађана Аустро-Угарске а затим Србије и Црне Горе. Поред овог постојао је логор у Темишвару и по злу познат Нежидер, где су били смештени ратни заробљеници  и цивили из Србије и Црне Горе. На тлу Монархије било је око 400 логора а познати су затвори у Вацу и Чилаг у Сегедину. Да напоменем многе злочине по Србији и Црној Гори који се приписују Мађарима извршили су Хрвати тако да и овој појави о којој се још увек не говори морамо да водимо рачуна када гледамо ове немиле догађаје за време Првог светског рата.

·   Проблем наше националне мањине је у Мађарској, колико има Срба и Буњеваца?
– Срба који говоре српски језик има између пет до 15. 000, док католика српског језика Буњеваца, Шокаца, Бошњака, Далматинаца и Илира има нешто више, али можемо рећи око пола милиона бивших Срба ,док је за Буњевце због њихове конфесионалне припадности ова процена тежа. Сви они живе у савременој Мађарској као Мађари.

·   Ото фон Хабзбург покушава да обнови дунавску монархију преко Мађарске,  али   и Француске…
–Син последњег цара и краља Аустро-Угарске Карла, кога су савременици Мађари, када је после смрти Франца Јозефа I 1916. преузео угарску круну прозвали "краљ вешала", покушава да путем европских региона и аутономија окупи бивше земље Монархије како би направио некакву средњеевропску федерацију. Мађарска има у његовој намери значајну улогу. Француски председник пореклом "Мађар јеврејске вере" Саркози, својим антисрпским ставовима и спровођењем преуређења Балкана онако како је Беч у својим ратним плановима замислио 1908.-1914. иде овим покушајима Хабзбургу на руку. Најбоље се види његов рад кроз признање "независности Косова". Зато у Мађарској подржавају аутономаше у Новом Саду и захтев да Војводина добије елементе државности односно законодавну и извршну власт са полицијом…

·   После побуне у Будимпешти октобра 1956, Србија је примила и прихватила избеглице из Мађарске и омогућила одлазак у земље азила. Известан број остао је у Србији. Да ли је на овај начин промењена етничка слика Бачке?
– Етничка слика Бачке промењена је на северу пружањем трајног уточишта са око 15 000 избеглица. Тада нико од Срба није смео да зуцне о овој одлуци партијско-државних органа на челу са Брозом. Чак су поједини Срби срели, нпр. у избегличком логору у Бечеју ратне злочинце и ником ништа! Данас за време ратова у Босни и Херцеговини и изгона Срба из Хрватске и са Косова и Метохије, када су се појавиле избеглице у Војводини прваци мађарских мањинских странака, али и аутономаши негодовали су због њиховог трајног смештаја јер "мењају етнички састав становништва". Да није у питању страх да ће ови становници бити против хабзбуршке "Европе региона и аутономија" или аутономашке антисрпске политике у Србији?

·   Ваша књига "Великомађарски каприц" заснована је на релевантним чињеницама, многима се неће допасти ! Коме?
– Свака књига садржајем одреди пријем код читалачке публике. Покушао сам да обрадим појаву инсистирања на ревизији Тријанонског уговора о миру из 1920. Показао сам, поред тога и српско-мађарске односе, који нису само добри, а још мање, само лоши. Неће се допасти великомађарима и њиховим савезницима у Војводини - аутономашима. Шта да радимо, истина је понекад болна, а ја сам у њеној служби, без обзира коју цену платио. Уосталом, ово о чему пишем поткрепљено је веродостојним изворима, архивском грађом, апсолутно релевантном. Дакле, користио сам одабрану архивску грађу, углавном објављену мађарске, немачке, словачке, румунске и српске провенијенције, као и радове мађарских, словачких, немачких, румунских и српских аутора. Надам се да сам дао одговре на многа питања,  и да ће књига покренути истраживачки рад у овој, заиста, у српској историографији, занемарене области.



  • Извор
  • Српска политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА