BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Српски светски конгрес - омогућити гласање поштом

Српски светски конгрес - омогућити гласање поштом
29.03.2008. год.

Српски светски конгрес тромилионске српске дијаспоре тражи да се већ на овом гласању омогучи гласање поштом, као што се то ради у осталим демократским државама које имају велику дијаспору.
Ми се противимо овим великим трошковима за изборне комисије које путују да би дежурали по амбасадама већ се поново залажемо да као и остале дијаспоре гласамо поштом.

Тражимо да влада Србија, министарство за локалну самоуправу и РИК донесу одговарајуће процедуре којима би се по међународним стандардима ОЕБС-а омогућено елементарно демократско право држављана који су ван граница да гласају поштом.

Занимљиво је да су ЦЕСИД и ОЕБС то организовалигласање за Албанце на Косову, те је гласао велики број Албанаца из дијаспоре али ЦЕСИД непомиње неопходност да и држављании Србије ван Србије гласају поштом као у осталимземљама (УСА, Италија...).

Сматрамо да је овако компликован и рестриктиван начин пријављивања и гласања намерно организован да би се маргинализовала дијаспора, тј да се покаже кроз мали број пријављених и још мањи број гласали како је дијаспору не занима матица, да је гласање скупа па да га можда треба и укинути.

Тиме се такође потискује и друго важно демократско право дијаспоре, а то је да има своју изборну листу као што је имају мањине, која је без цензуса, са гарантованих, например пет посланика колико има дијаспора у Хрватском парламенту или дванаест посланика и шест сенатора колико има дијаспора у Италијанском парламенту.

Показало се да је гласање поштом и увођење посланика из дијаспоре јако ојачавало дијаспору, доводило до наглог захтева за пасошима и уписом у држављанство, улагања дијаспоре и спречавања асимилације треће и наредних генерација дијаспоре.

Блокирање дијаспоре да гласа се оцењује у свету и дијаспори као заостатак комунистичко-диктаторске-југословенске свести да је дијаспора претежно сумњива екстремна, националистичка емиграција те јој нетреба дати прилике за укључење у медијско и политичко поље матице..

Баш због те не укључености дијаспоре у јавни живот и слабог повратка дијаспораца свет не верује да смо се одмакли од комунизма па нас неће у ЕУ.

Уједно позивамо дијаспору да се што масовније пријави за ове изборе и да глас само оним странкама које обечају да ће омогучити гласање поштом и за посебну листу дијаспоре за парламент.

Такође инсистирамо да се одобри постављање кутија у клубовима и да буду локалне комисије.
Странке би требале да имају своје огранке у дијаспори па да им ти чланови дежурају на бирачким местима а не да их шаљу из Србије.
Например ХДЗ има јаке подружнице у скоро сваком месту где има Хрвата ван Хрватске.

Српски светски конгрес
Serbian World Congress
председник
Зоран Јовичић



  • Извор
  • www.swc.eurowiki.net
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА