BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ПОТРЕБНА ЗАЈЕДНИЧКА СРПСКА ПОЛИТИКА ЗА ЦИЈЕЛИ РЕГИОН

ПОТРЕБНА ЗАЈЕДНИЧКА СРПСКА ПОЛИТИКА ЗА ЦИЈЕЛИ РЕГИОН
11.08.2012. год.
БЕОГРАД, 11. АВГУСТА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Србска и Србија морају да нађу заједничке одговоре на проблеме који тиште србски народ - од Косова, до Црне Горе и Хрватске.

 "Сада нам треба заједничка србска политика за цијели регион. Морамо да саберемо гдје смо, шта нам се дешава, шта нам је интерес и да се за тај интерес заједно боримо. Хоћу да покренем питање заштите србског народа гдје год се он налази, јер сматрам да је то моја и обавеза свих који су на мјестима на којима се одлучује", истакао је Додик.

Он је изјавио да је на састанку са предсједником Србије Томиславом Николићем у Београду добио увјеравања да досадашња политика према Косову неће бити мијењана када је ријеч о основном курсу и да ће она бити јасно дефинисана наредних дана.

"Разумио сам да коначно постоји спремност да се јасно каже шта је и како могуће, да се више не дају одговори на унапријед спремљена и сервирана рјешења. Морамо да дајемо одговоре о којима ће се други изјашњавати,а не обрнуто", рекао је Додик за "Вечерње новости".

Предсједник Српске каже да су он и Николић на састанку у Београду изнијели готово истовјетне ставове о свим питањима, па тако и о Косову, и о Дејтону.

"Договорили смо се да морамо више да сарађујемо у области образовања, културе, спорта, економије. Крајем септембра ћемо имати сједницу заједничког савјета у Бањалуци гдје ће бити и предсједник Николић и премијер Ивица Дачић. Тада ћемо направити нову мапу наших односа", објаснио је Додик.

Он је навео да је политика међународног фактора до сада била да умањи значај Србије, за шта је Србија дјелимично и сама крива због пасивности коју је показивала у односима са свијетом. "Ћутала је и када се ради о њој, а и када се ради о Републици Србској, када је Дејтонски споразум грубо рушен више пута, а увијек на штету србског народа", каже Додик.

Предсједник Српске наглашава да Србија, као најмоћнија држава на Балкану, мора да постане свјесна своје улоге и да врати мјесто које јој припада.

Додик сматра да Србија не добија ништа посебно од ЕУ. "Не кажем да избор Србије не треба да буде ЕУ, али не на јадан начин. Она тамо уноси потенцијал, тако треба и да се постави, а не да мољака за свој статус", поручио је Додик, истичући да је увјерен да ће тако и бити.

Он истиче да утицај на Српску није могућ и да су то већ сви разумјели. "Спремни смо да учинимо све за Србију, па и кад се задире у наше интересе, али то ћемо чинити само кад је потпуно јасно да је то у интересу Србије. И да то чинимо свјесно", каже Додик.

Он очекује да убудуће буде више консултован о питањима која се тичу Републике Српске.

"Ко о нама зна боље од нас, како неко нешто може договарати о нама, а да нас не пита. Ми све разумемо и све Србији праштамо. Спремни смо увијек и свуда да бранимо Србију. Али, очекујемо исти однос. Не може Србија да се договара са Сарајевом, а да се Бањалука не пита. Увјерен сам да тога неће бити. Коме год то сметало, наши одговори морају бити заједнички", објаснио је Додик.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »