Кредит са замком
БАНКЕ грађане маме и кредитима за рефинансирање, које нуде по знатно нижим ценама од уобичајених. Али, нема гаранције да ће повољнија камата новим клијентима остати током целог периода отплате, односно да неће бити коригована, због промена на тржишту или банкарске политике. Уз то, оваква трансакција никада није бесплатна.
Због тога, како упозорава Народна банка Србије, грађани треба добро да размисле, и прерачунају се да ли им се исплати, када се одлуче да рефинансирају свој зајам, кредитну картицу или дозвољени минус на текућем рачуну, односно пређу у другу банку.
- Без обзира на повољности које носи кредит за рефинансирање, односно нижа каматна стопа која се рекламира и дужи рок отплате, треба обратити пажњу на ефективну камату и пратеће трошкове - упозорава Мира Ерић-Јовић, вицегувернер НБС.
- Банке обично наплаћују провизију за превремену отплату зајма. А, банка која преузима позајмицу зарачуна и накнаду за отварање новог кредита. Дакле, дупли трошак. Уз то треба погледати да ли је кредит везан за страну валуту и коју... Важно је да се узимањем кредита за рефинансирање не повећава укупно задужење грађана. Смисао је да се под повољним условима, са нижом ратом која се отплаћује и мањом каматом измирује главница главног зајма, због којег се и узима позајмица за рефинансирање. Према подацима НБС, тренутно просечан кредит износи 304.000 динара, односно скоро девет просечних плата, или десет потрошачких корпи.
- Очекује се да ће после 1. јула ове године, кад ступају на снагу нови прописи којима је предвиђено да се и пет одсто дозвољеног минуса на текућем рачуну урачунава у максимални износ оптерећења месечене зараде за отплате кредитних задужења, велики број корисника кредита уговарати кредите за рефинансирање - навела је Мира Ерић-Јовић. - Од укупног броја кредита грађана 10 одсто је рефинансирано, међу којима је 78 одсто готовинских, 17 одсто осталих, а један одсто стамбених кредита.
Већина банака у Србији одобрава кредите за рефинансирање, али само на главницу дуга. Услови су да се положи депозит од 20 одсто, а период за отплату готовинског кредита не може бити дужи од рока на који је одобрена та позајмица. То значи да грађани могу да своју стару позајмицу уколико важи десет година, рефинансирају на исти период, иако је сада максимално одобрени рок за готовинске зајмове две године.
Каматне стопе за рефинансирање, на пример, најтраженијих кеш кредита крећу се од 11,3 до 16,33 одсто. Износ зајма се креће од 500 до 15.000 евра, а рок отплате од 24 до 120 месеци, зависно на колико је узет ранији кредит.
- Извор
- Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »