Удружење Васојевића „Васо“ обратило се јуче највишим државним органима као и локалним управама Подгорице, Колашина, Берана и Андријевице, уз захтјев да се коначно предузму одговарајуће мјере за заштиту природних благодети региона Бјеласице и Комова. Наглашено је да је, захваљујући непланском и нерационалном газдовању, поменути простор увелико девастиран и да привилеговани моћници пријете да у потпуности наруше природни амбијент планинских љепотица на сјеверу Црне Горе.
– Непланска и немилосрдна сјеча и експлоатација најквалитетнијег дрвета с простора Комова и Бјеласице оставила је праву пустош у цијелом региону. То, поред огромне штете, оставља поражавајући утисак на туристе који у великом броју током године прокрстаре овим предјелима. Све се то ради наочиглед оних који су задужени за заштиту шумског и осталог природног богатства, па је крајње вријеме да ресорна министарства у Влади Црне Горе, уз помоћ општина у саставу чијих се територија налазе Бјеласица и Комови, предузму неопходне мјере како би се овакве негативне радње бар донекле спријечиле – наводи предсједник Управног одбора Удружења Васојевића „Васо“ Зоран Лакушић.
Према његовим ријечима, привилеговани, политички подобни концесионари воде главну ријеч остављајући за собом праву пустош.
– Ако човјек прошета нашим шумама, наићи ће на прави хаос. Суочиће се са немилосрдном сјечом и уништавањем шумског богатства. Све то раде углавном концесионари који захваљујући својој политичкој подобности и повезаности с државним моћницима могу да раде шта хоће. Тако се огромни новац од експлоатације шума слива у џепове појединаца, од чега локална заједница и њено становништво немају никакве користи – истиче Лакушић, подсјећајући да се само на територији беранске општине годишње посијече преко 50.000 метара кубних најквалитетнијег дрвета.
Он је устврдио да у датој ситуацији прича о еколошкој Црној Гори ни најмање не одговара чињеничном стању које влада на простору Бјеласице и Комова.
– Умјесто еколошке државе, будућим генерацијама остаће права пустош ако се настави с овако недомаћинским управљањем природним ресурсима. Погубно је што се партијским послушницима, који константно врше бесправну сјечу, гледа кроз прсте, а сиротиња се шаље у затвор за једно посјечено стабло. Требало би спроводити потпуно другачију казнену политику ако се жели стати на крај негативним појавама у дијелу управљања и газдовања природним потенцијалима – истиче Лакушић.
По његовом мишљењу, неравномјерни регионални развој Црне Горе и дискриминаторски однос државе према Васојевићима претворио је поменути регион у подручје сиромаштва и безнађа без неке велике наде да ће ускоро бити боље.
– С пуним правом се народ Васојевића пита шта је то држави згријешио да се према њему овако маћехински односи. Свеукупни развојни суноврат васојевићких села и градова не може се ријечима описати. Да је тако, увјериће се свако ко се упути од Биоча старим путем преко Вјетерника, прође крај Јаблана и Ножице и ушета се у напуштену и заборавњену матицу Васојевића – Лијеву ријеку. Негативан доживљај употпуниће ако настави путовање преко Бара Краљских и Трешњевика ка Андријевици и Беранама гдје ће га дочекати опустјела села и затворене фабрике. Свакако на том путу суочиће се са нарушеном природом која представља непроцјењиво благо – закључује Лакушић.
Сјевер осуђен на пропаст
Лакушић наводи да расположиви подаци указују да је сјеверни регион најмање обухваћен стратегијом која дефинише приоритетне пројекте у Црној Гори.
– Актуелна власт у Црној Гори није реализовала ниједан најављивани пројекат који би ишао у прилог развојној причи региона Бјеласице и Комова. Држава једноставно ништа није радила да се интензивирају привредне активности у правцу адекватног искоришћавања природних ресурса. Ти ресурси су постали доступни само онима који су уско повезани са владајућом гарнитуром у Црној Гори. Држава није понудила никакву развојну перспективу у правцу заустављања присутнија миграција лоаклног становништва. О томе најбоље говори и испразна прича око изградње аутопута и активирања беранског аеродрома – истиче Лакушић.