Препирка Обаме и Клинтонове због Косова и БиХ
Вашингтон – Тимови америчких председничких кандидата Барака Обаме и Хилари Клинтон поново су се сукобили, а овог пута у центру препирке су Косово и Босна и Херцеговина, односно улога бивше прве даме у сукобима у бившој Југославији.
У саопштењу из Обамине кампање које је потписао Грег Крејг, бивши директор канцеларије за планирање политике у Стејт департменту, наводи се да тврдње Хилари Клинтон да има искуства у вођењу државничких послова нису засноване на истини.
„Она никад није учествовала у решавању неке спољнополитичке кризе“, написао је овај саветник Барака Обаме, додајући да сенаторка из Њујорка није имала ни дозволу да учествује на седницама Савета за националну безбедност ни да присуствује доношењу одлука у „Соби за ситуације“ у Белој кући.
У вези са тврдњом бивше прве даме да је била у „ратној зони“ током посете Босни 1996. године цитира извештај „Њујорк тајмса“ да су се америчким војницима са бине тада обратили и певачица Шерил Кроу и комичар Синбад. „То није била ризична мисија у ратној зони“, закључује Крејг.
На навод Клинтонове да је заслужна што је Македонија у мају 1999. године отворила своју границу да пусти избеглице са Косова, Обамин саветник одговара да је она у Скопље стигла 14. маја, а да је граница отворена дан раније. Бивши амерички изасланик за Балкан Роберт Гелбард рекао је, објашњава Крејг, да не може да се присети било каквог учешћа сенаторке Клинтон у преговорима са македонским властима, а Иво Далдер који је у то време радио у Савету за националну безбедност каже да она „апсолутно није имала никакву улогу у прљавом послу преговарања“.
На ове оптужбе, у изборном штабу Хилари Клинтон кажу да „сенатор Обама још једном доказује да је његова кампања заснована само на речима“. У вези са Косовом, у саопштењу се као чињеница узима изјава бившег америчког изасланика Ричарда Холбрука да је у мају 1999. прва дама у Скопљу „имала напорне разговоре са председником Глигоровом и премијером Георгијевским... да македонска влада сасвим отвори границу да би албанске избеглице с Косова могле да побегну из ратне зоне у безбедност“. Заузврат је Клинтонова обећала да ће помоћи македонској економији, тврди Холбрук.
У штабу сенаторке и даље тврде да је она била у опасности када је у марту 1996. посетила америчке војнике у Босни и на цитат из „Њујорк тајмса“ у саопштењу из Обамине кампање одговарају цитатима са Си-Ен-Ена и из „Чарлстонске газете“, која је навела да су Клинтонову чували специјалци и да је она била у „могућој зони ратних дејстава“.
- Извор
- Politika
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »