Уочи одлучујућег јуриша
Дамаск концентрише допунске снаге око Алепа. Протекле недеље су екстремисти Сиријске народне армије покушали да заузму тај град. Становници беже из Алепа. Међутим, ситуација на границама Сирије је блиска критичној.
Земљу је већ напустило више од 100 хиљада избеглица. Оно, што се дешава у приграничним логорима, заштитници људских права називају хуманитарном катастрофом. Други важан догађај ове недеље је информативни рат око хемијског оружја у Сирији.
Протекла недеља је почела од изјаве МИП Сирије о евентуалном коришћењу хемијског оружја. Западни медији су одмах тиражирали ту вест, не наглашавајући важно прецизирање – само у случају спољне агресије. Представник сиријског спољнополитичког ресора је истакао да су сва складишта оружја под владином контролом. САД су ипак изјавиле о озбиљној забринутости у вези са судбином хемијског оружја. О ескалацији насиља од стране устаника Вашингтон не говори, али је потврдио да ће знатно повећати њихову подршку. Такав став, као и нежеља низа земаља Запада да осуди терористичку акцију у Дамаску 18. јула, шеф руског МИП Лавров је назвао фактичким оправдањем тероризма.
- Представник САД при УН Сјузан Рајс се позвала на терористичку акцију као сведочанство тога да СБ УН не сме да одуговлачи са усвајањем одлуке у складу са чланом 7. Другим речима, они ће и даље подржавати такве терористичке акције, док СБ УН не учини то, што они хоће.То је језиви став.
Стејт департмент је у уторак одмах после изјаве Сергеја Лаврова покушао да објасни свој став. Сама г-ђа Нуланд је истакла да САД осуђују терористичку акцију, али не сваку. 18. јула су погинули кривци – они, који су остваривали насиље против сопствених грађана.
Сиријски грађани, о чијој судбини се стално брину САД и даље напуштају градове, у којима се воде борбе. Протекле недеље су границу за њих отворили Ирак и Јордан. При томе активно учествује у судбини избеглица Саудијска Арабија.
Међутим, на сиријско-турској граници ситуација је блиска критичној. У приграничним провинцијама организовано је више од 10 логора. Људи се жале на проблеме с водом, на антисанитарију, као и на посебан, практично затворски режим у неким логорима. Турски медији саопштавају да се Сиријцима не додељује статус избеглица, што им фактички одузима свака права. Данашња ситуација може да резултира хуманитарном, а затим и политичком кризом у Турској, - истиче оријенталиста Андреј Володин.
- У Турској има немирних рејона, зато се не сме надати да ће они остати по страни од свих тих догађаја. Могу да се активирају снаге које иступају против турске владе.
Међутим, експерти упозоравају о опасности ширења насиља из Сирије на Либан. Ако Дамаск падне у случају спољног мешања, то ће дићи у ваздух ситуацију у суседној земљи.
Данас се најогорченији сукоби сиријске војске и екстремиста дешавају у Алепу. Устаници из такозване Сиријске народне армије су покушали да заузму економску престоницу Сирије. Медији и експерти истичу да од тога, како ће се завршити конфронтација овде, зависи даљи развој догађаја.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »