BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко и због чега напушта Црну Гору?

Ко и због чега напушта Црну Гору?
07.03.2008. год.

У протеклих 17 година, од када је на власти Демократска партија социјалиста на челу са Милом Ђукановићем, Црну Гору је напустило више од 45.000 људи, саопштио је лидер Покрета за промене Небојша Медојевић.

Медојевић је за Дојче веле казао да је до тих “фрапантних” података дошао на основу статистичких годишњака у које, како каже, може да има увид сваки грађанин.

Црна Гора нема регистар лица која су у протеклих двадесет година напустила Црну Гору, потврдила нам је директорица Управе за кадрове Светлана Вуковић. Она је казала да је тај посао врло озбиљан и да тек након што се сакупе тачни подаци може да се говори о програму њиховог повратка.

"Најодговорнији - државни органи"

У годинама ратова и транзиције, млади људи су одлазили "трбухом за крухом". Многи ни данас не виде своју шансу у Црној Гори, каже за Дојче Веле професорица Економског факултета Мирјана Куљак: "Најодговорнији за лоше селекције кадрова и образовање су државни органи, а међу њима у министарство просвете. Не мислим да је проблем у томе што они не знају шта је добро, већ су и они као и други делови друштва под шапом структура који се у међународним извештајима карактеришу као мафијашке и криминогене. И они су у тој мрежи", казала је Куљак.

Млади одлазе да би се школовали

Професор социологије, Срђан Вукадић, међутим, сматра да млади високообразовани људи не одлазе из Црне Горе због лоше економске ситуације; према његовим речима, већина одлази ради школовања уз државне стипендије. Вукадић сматра да је погрешно инсистирати на њиховом повратку у земљу: “Мислим да Црна Гора може да има више користи ако су ти људи вани али да су у коминукацији са државом Црном Гором. Тако се успоставља једно здраво друштво засновано на узајамним интересима", казао је Вукадић за Дојче Веле.

Недовољно стручњака

Црна Гора има проблем са административним капацитетима, упозорава одавно и Европска унија, уз оцену да је то један од кључних проблема на путу европских интеграција. И црногорски званичници су недавно признали да имају мањак стручњака и да ће побољшање капацитета бити приоритет нове владе.

Према званичним подацима, високошколац у влади има плату око 400 евра - баш као и лекари и средњошколски професори.



  • Извор
  • Дојче веле
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник

Мађарски лидер тврди да ће нова постројења у Пољској, Словачкој и Румунији координирати испоруке оружја Кијеву


Главна претња Европи не долази од Москве, већ од критичне зависности од САД, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА