ЕУ или друштво узајмне помоћи
Трансформација Европске Уније у друштво узајмане помоћи - већ се одиграла, сигуран је лидер „зелених“ у Бундестагу Јирген Тритин, супротно мишљењу већине водећих европских политичара, који не желе да признају оно што је очигледно.
У ствари, богате земље у суштини морају да прерасподеле своје приходе у корист мање успешних суседа. И само зато се уједињена Европе још увек држи на окупу, рекао је посланик.Тему ће наставити колумниста Сергеј Гук.
Корени проблема садашње кризе потичу пре свега из неравномерне расподеле јавних добара, рекао је посланик у интервјуу за Wall Street Journal. Богатима треба, по његовом мишљењу, да се наметну већи порези зарад решавања проблема дугова. Средства би требало да теку у фонд за постепену отплату неизмирених обавеза. Опасно је одлагање предложено од стране политичара, укључујући и Ангелу Меркел: „Ова влада, са вишемесечним одлагањем чини оно што је потребно – оно што је раније са индигнацијом одбијала", рекао је посланик. Не чини лиЈирген Тритин, неко преувеличавање?
Мишљење економисте, професора Ханс-Хенинг Шредера:
"То је део домаће политичке дебате у Немачкој. Заједница узајамне помоћи - појам такође користе од стране противника и очувању евра. ЕУ, кажу, не ради, док богате земље попут Немачке пружају подршку сиромашнима, као што су Грчка, преузимајући њихове дугове. Ови аргументи изазивају страхове. Тритин је апсолутно у праву: то је одувек било тако. ЕУ је и до увођења евра одувек била структура у којој је било нивелације социјалне ситуације. Европска унија издваја новац за мање развијене регионе јужне Италије и зарад брзог раста у другиммање успешним регионима. И у Русији уради исто.
А наш проблем није ограничен само на Немачку. Шта имам у виду: Владимир Путина је у Државном већу рекао да преовладава неједнакост у Русији – и да је то срамота. Али то је глобални модел. Акционаре и спекуланте не занима данас њихова одговорност, већ величина профита."
О одсуству антикризних мера у државама ЕУ, говори се и у недавно објављеном годишњем извештају ММФ-а. Експерти ММФ-а инсистирају на брзом успостављању банкарског савеза, као и пројекту издавања јединствених Евро обвезница. То значи: ставити све дугове у заједнички лонац и успоставити заједничку одговорност за финансијске ризике. Лако је замислити колико је та идеја нарочито непопуларна у Немачкој.Типичан коментар са Интернета је концизан, и одражава опште расположење: „Немци дајте новац, и то брзо. А можда је време да се промени плоча? "
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Andormix - Isaac Torrontera/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »