BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Анан разочаран недостатком јединства међу члановима Савета безбедности УН

Анан разочаран недостатком јединства међу члановима Савета безбедности УН
19.07.2012. год.

Франсоа Оланд је у потрази за новим облицима сарадње са НАТО-ом. Француски председник поручио је да се проанализирају услови чланства у Алијанси.

Подсетимо, Француска је чланица Алијансе од њеног оснивања 1949. Међутим, Париз је 1966. изашао из војне организације НАТО. Председник Де Гол није желео да ускрати војни суверенитет Француској, посебно при пуној политичкој доминацији Сједињених Америчких Држава. 60 година након оснивања алијансе, Никола Саркози је најавио повратак у војне структуре блока. У то време, тај је корак био оправдан, сматра директор Центра европске безбедности Татјана Пархалина:

"2009 године, Француска је одиграла значајну улогу у изградњи европског система безбедности. Подсетимо на либијску операцију. Америчка улога била је скромна. У ствари, без француске иницијативе, либијске операције не би било."

У условима економске кризе, обимни војни пројекти не изгледају тако атрактивно, каже председник асоцијације војних политиколога Александар Перенџијев:

"Финансијска криза нараста у Европи. На Француску се свалило прилично озбиљно оптерећење да стабилизује евро. За Париз, ЕвропскаУнија је пројекат важнији него НАТО савез. И НАТО се можда спрема за Сиријску операцију, која ће захтевати значајне ресурсе. Оланд не би желео да оде у историју као председник који је послао французе да бране америчке интересе."

Коментар о овом питању у ексклузивном интервјуу за радио „Глас Русије“ је дао Жан-Пјер Молин- војни аналитичар, заменик директораИнститута за међународне и стратешке односе:

"Ово питање је било део предизборних обећања председничког кандидата Франсоа Оланда. Можда говоримо о промени оријентације новог председника, у вези са циљевима и циљевима свог претходника. Нико не очекује повлачење Француске из НАТО-а, јер је то технички тешко с обзиром на одговорност и улогу Француске. Али, такав приступ даје Француској и њеним европским савезницима већу тежину у НАТО-у да бипостигли своје циљеве, односно постигли већи утицај НАТО-а на међународној сцени."

Према речима нашег стручњака, Оланд користи свој положај, у две сврхе: прво, како би испунио обећања бирачима, а друго, игра луткарску представу француског вођства унутар самог НАТО-а. Русији, како кажу, од тога неће бити лакше. Подсетимо, Француска се поноси таквимполитичарем, као што је био Таљеран, који је једном рекао: „бајонет је веома корисна ствар, с њим може да се уради много интересантних ствари. Само, не би ваљало седети на бајонетима ". Чини се да је Француска одлучила да седи на бајонетима НАТО-а, а да притом делује незаитересовано.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА