Парламент РС не признаје и не прихвата независност Космета
Народна скупштина Републике Српске донела је вечерас резолуцију којом не признаје и не прихвата једнострано проглашену независност Косова и Метохије и истиче да уколико већи број земаља чалница УН, пре свега ЕУ, призна Косово, онда парламент РС има право да распише референдум о свом државно-правном статусу.
Парламент РС тражи од свих представника РС у институцијама БиХ да не дозволе да органи БиХ признају једнострано проглашену независност
Космета нити успостави било какве међуинституционалне везе са нелегалном проглашеном независношћу јужне српске покрајине, и оцењује неприхватљивим акт разбијања територијалног интегритета суверене и међународно признате државе Србије.
Резолуцијом се осуђују земље, које су признале једнострано проглашење независности и позива државе цланице УН, а нарочито земље региона и Европе, да не признају једнострано проглашену независност Космета, јер је то супротно повељи УН, основама међунаордног права и реyолуције 1244 Савета безбедности УН и да обезбеде наставак преговора Београда и Приштине о статусу Космета.
Уколико већи број земља чланица УН, а пре свега ЕУ, призна овако проглашену независност Космета, Народна скупштина РС сматра да би тиме био успостављен нов међунаордни принцип и пракса у признавању приоритетног права на самоопредељење, до раздруживања, каже се у резолуцији и додаје да у том случају Парламент РС сматра да има право да став о свом државноправном статусу утврде путем непосредног изјашњавања грађана на референдуму.
У резолуцији се наводи да ако се у институцијама БиХ не прихвати дејтонски положај и овлаштења РС, настави притисак на РС, да се мења њен статус противно њеној вољи, и уколико БиХ уђе у процес међународног признавања Космета, РС ће ући у процедуру утврђивања свог државотворног статуса, на основама демократског и мирног решавања питања односа у БиХ.
Истиче се да Народна скупштина РС сматра да је стабилност земаља у региону у највећој мери повезана са питањем поштовања територијалног интегритета и међунаордно утврђених граница и да свако признавање једнострано проглашене независности представља опасан међународни преседан.
На крају резолуције, коју су подржали сви посланици српских странака, њих 70, упућен је позив грађанима РС на мир и стрпљење у интересу политичке стабилности и неупитности РС.
Против ове резолуције, након чега је завршено ванредно скупштинско заседање у Бања Луци, било је пет посланика бошњачких странака.
- Извор
- Тањуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »