Сараjевски Срби немаjу основна људска права
СAРAJЕВО - Према подацима Демократске инициjативе сараjевских Срба, у Кантону Сараjево данас живи између 25 и 30 хиљада Срба, коjи не успиjеваjу да остваре ни основна људска права, а нарочито право на запослење.
Подсjетимо да jе попис из 1991. године утврдио да jе на овом подручjу живjело 155 хиљада Срба, уз око 50 хиљада Jугословена, коjи су у 90 одсто случаjева били српске националности.
И поред чињенице да су Срби, према попису отприjе 17 година, чинили више од трећине становника Сараjева, односно близу 40 процената укупног тадашњег становништва, данас у предузећима jавног сектора броj запослених Срба нигдjе не прелази пет процената.
- Поврат имовине сараjевским Србима jе успjешно завршен у 98 одсто случаjева. Aли велики броj Срба повратника живи у веома тешким условима, а огромна већина не може да оствари право на запослење. Мада би у предузећима jавног сектора, према законским одредбама, коjе се односе на резултате пописа из 1991. године, у њима требало да буде запослено много више Срба, у "БХ Телекому", "БХ пошти", Градском саобраћаjу, домовима здравља, органима локалне управе, "БХ гасу", Топлани, Водоводу, Електропривреди... готово да нема запослених Срба - рекао jе асистент за људска права у Демократскоj инициjативи сараjевских Срба Радомир Мићић.
Он jе нагласио да се у области запошљавања не поштуjу ни Устав БиХ, ни законски прописи. Немогућност да Србин дође до радног мjеста у Кантону Сараjево Мићић jе потврдио на личном примjеру. Наиме, он jе недавно конкурисао на референтско мjесто у МУП-у сараjевског кантона, на коjе су требало да буду примљена четири кандидата.
- На обjављени оглас приjавило се 18 кандидата, од коjих jе 14 задовољавало прописане услове. Међу тих 14 био сам и jа, као jедини Србин. На то радно мjесто примљена су три Бошњака и jедан Хрват. За мене, иако сам задовољавао све услове, мjеста ниjе било - истакао jе наш саговорник. Он jе истакао да су слични примjери забиљежени приликом запошљавања у готово свим предузећима и установама jавног сектора.
Демократска инициjатива сараjевских Срба, према риjечима Радомира Мићића, стално се залаже за остваривање основних људских права, од коjих jе основно право на рад. Многоброjне инициjативе и акциjе ове невладине организациjе, међутим, до сада нису наишле на подршку званичних органа у Кантону Сараjево. Ни заjеднички бх. органи, осим понеке декларативне изjаве, не предузимаjу никакве конкретне мjере, како би сараjевски Срби могли да остваре право на рад.
З. JОВAНОВИЋ
ПОВРAТAК
- Иако jе предратним власницима имовина углавном враћена, многи Срби нису се вратили у Сараjево. Они миjењаjу или продаjу станове и имовину и заувиjек одлазе из Сараjева, коjи би требало да буде примjер мултиетничког живота. Међутим, сараjевска стварност jе далеко од тога - истакао jе Радомир Мићић.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »