Циклус јубиларних манифестација поводом 1812. године отворен у Бечу
Беч је био домаћин међународне конференције „1812. година, Наполеонови ратови и њихове последице за Русију и Аустрију, формирање нове Европе“. Она је отворила низ манифестација посвећених 200. годишњици руске победе над војском Наполеона, које ће се одржати у 12 европских земаља.
Централна тема је била улога Русије у ослобађању Европе од тираније Наполеона. У јуну 1812. његова војска је напала Русију. Шест месеци касније наполеонова војска је била потпуно уништена. На овој чињеници је базирао своју изјаву директор Института за аустријске студије о последицама рата из града Грац, професор Стефан Карнер.
"Током Наполеонове инвазије, 1812. године у Русији је убијено је на обе стране око милион људи. Тако је, де факто, Европа је изгубила читаву генерацију. Губици француске Велике армије износили су 400.000 смртних случајева и око 100.000 ратних заробљеника. Руска тактика и умеће вођења рата су били потцењени од стране Наполеона. Такође, потцењена је била и огромна руска територија, клима, укључујући ту и топли јул 1812, а затим и страшне мразеве у касну јесен. Постоји много заједничких основа и паралела са догађајима из Другог светског рата. И о томе се такође разговарало. У том смислу, морамо нагласити да је у оба рата, Русија победила своје противнике сопственим силама."
За Европу, исход рата 1812. у Русији је био сигнал за устанак против доминације Наполеона. Годину дана касније у бици код Лајпцига, Наполеонова нова војска је поражена од стране савезника, уједињених сила Русије, Аустрије, Пруске, Шведске. Наредне године, коалицији се придружила Британије, Шпанија и Португал. 1815 се догодила чувена битка код Ватерлоа - последња у ери Наполеонових ратова.
Недавно, многе студије су објављене о догађајима од пре два века, не само у Русији, већ и на Западу, каже директор Института за општу историју Руске академије наука Александар Чубарјан.
"Одличне књиге о рату 1812 и улози Русије, издате су недавно у Паризу и Лондону, и преведене су на руски језик. То је књига француског професора Мари-Пјер Реј, са Сорбоне и друго издање „Александар Први“, посвећено рату, које је добило Легију части – то је књига британског историчара Ливена. У том смислу, Русија постаје део међународне заједнице научника."
Наполеонови ратови су имали велики утицај на европски историјски процес. Ослобођење од тираније Наполеона, које је почело са победом Русије у рату од 1812, постало је предуслов за даљи развој концепта европске заједнице.
- Извор
- Голос России, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »