Русија заинтересована за потенцијал АТЕС
Потенцијал АТЕС је велик и засад непознат и будућност је на земљама тог региона. Ипак проблеми светских размера су већ озбиљна последица за регион. Ти проблеми су разматрани на дискусији „Економија Азијско-пацифичког региона. Изазови и могућности“, која је одржана у оквиру Међународног економског форума у Санкт Петербургу.
Тон дискусије о будућности Азијско-пацифичког региона се јако разликовао од других догађаја на форуму. Многи су очекивали да ће дискусија постати још једно поглавље у књизи о инвестицијама. Међутим разматрање будућности азијско-пацифичког региона и програма форума АТЕС који ће се у септембру одржати у руском Владивостоку било је посвећено претњама и изазовима за државе региона.
Још на почетку дискусије је звучао закључак да је криза у Европи учинила да азијско-пацифички регион буде рањив. Према речима шефа управе банкарске групе Goldman Sachs Asset Management Џима О'Нила проблем зри у самом региону:
У будућности може доћи до многих промена. Кинеска потреба за сировинама и границе са Индијом неће бити тако важни, колико друге теме: на пример, уједињење Северне и Јужне Кореје. У Тајвану, Пакистану и Индији има бескрајно много проблема, али у тим земљама такође има бескрајно много могућности.
Постоји и проблем унутар Кине. Учесници су били сложни у томе да ће та земља у будућности изгубити своје лидерске позиције. И основања нису од јуче, нагласио је Главни извршни директор компаније Hyundai Energyand Resources Бон Џин Јанг:
Већ 40 година се примењује политика једног детета у породици. И сада сваки млади пар мора да издржава четворо старијих људи, да храни себе и мало дете – принца или принцезу. Рачуница је да пар младих издржава седморо људи.
Експерт сматра да због тога и других проблема Кина не може да има улогу светског лидера. А у азијско-пацифичком региону после одласка Кине Русија има шансу да врати себи позиције лидера.
Са своје стране за Русију је питање партнерства и чак лидерства у региону повезано са развојем потенцијала Источног Сибира. И овде је главни проблем инфраструктуре, за шта су учесници дискусије предложили да се развија сарадња државе и бизниса. Али и овде треба узети у обзир искуство партнера, приметио је председник Пословног консултативног савета АТЕС Зијавудин Магомедов:
Веома много зависи од тога како са тачке гледишта квалитета и коштања ми можемо то да учинимо. Узмимо за пример Кину. Друго питање је што у Кини на један милионски град могу да подигну два аеродрома. Или постоје путеви по којима се нико не креће, а они постоје захваљујући активности фармера који складиште и суше пшеницу. Речју, инфраструктура због саме инфраструктуре је опасна ствар.
Треба створити услове за бизнис у региону на светским стандардима, говорио је шеф банке ВТБ Андреј Костин. „Основни задатак тог региона је у томе да бизнисмени из Јапана и Кине не лете у Москву, већ да изаберу Владивосток и Хабаровск. Како би се бизнис тамо развијао као део руске државности и економије“, - сматра Костин.
Бивши министар финансија Русије Алексеј Кудрин на самом крају дискусије није оставио могућности за песимизам: „АТЕС је регион у којем имамо два суседа: Кину и САД – велике економије света. А ако додамо Јапан и Кореју – у једном региону имамо „атомски“ потенцијал за рад. Додаћемо томе територију и природне ресурсе. Наши интереси су тако велики да могу да кажем да потенцијал АТЕС није реализован, и пре свега за Русију. И данас је Русија једна од најзаинтересованијих земаља за то да се тај потенцијал отвори“, - рекао је Кудрин.
Учесници дискусије не сумњају да ће потенцијал бити реализован. Јер АТЕС је управо то поље које има задатак да помогне партнерима у региону да налазе компромисе и стварају савезе.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...
СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
Остале новости из рубрике »