НСРС: о симболима, судовима,правосудним испитима и заштити од насиља у породици
Након усвајања Нацрта уставног закона о измјени Уставног закона о застави, грбу и химни Републике Српске /РС/ данас је прекинута 17. редовна сједница Народне скупштине РС.
За усвајање Нацрта закона гласала су 54 народна посланика, шест их је било против, а није било уздржаних.
Прије тога, посланици у парламенту РС нису подржали приједлог закључка да се Нацрт уставног закона о измјенама и допунама Закона о застави, грбу и химни РС упути у јавну расправу, јер се, како је било наведено, овим нацртом закона уређују питања која су од посебног значаја за грађане, па је неопходно да се најшире консултују заинтересовани органи, организације, научне и стручне институције.
Закључком је било предвиђено да се јавна расправа одржи у року од 45 дана, а за њено провођење била би задужена Комисија за симболе, која се обавезује да о проведеној јавној расправи обавијести Народну скупштину РС.
За овај закључак гласало је 14 народних посланика, један је био против, док је 45 било суздржано.
Предсједник парламента РС и Комисије за симболе Игор Радојичић у завршној ријечи позвао је народне посланике да подрже Нацрт Уставног закона о измјени Уставног закона о застави, грбу и химни РС као својеврсну потврду рада Комисије за симболе.
"Комисија за симболе мора пред себе ставити резиме данашње скупштинске расправе и извући одређене закључке", истакао је Радојичић, закључујући да су тачна размишљања неких народних посланика да о питању грба РС нема консензуса и да то не треба форсирати.
Радојичић је истакао да је "парламент РС тај који треба да каже да РС можда није сазрела да донесе одлуку о новом грбу и шта се у том случају користи - да ли је то и даље употреба амблема РС".
Током расправе посланик ПДП-а Перица Бундало рекао је да РС "треба да има и мора да има свој грб и да је тешко прихватљив приједлог Владе РС да амблем РС може замијенити грб РС".
"Треба тражити рјешење за грб РС путем јавне расправе о свих пет предложених рјешења Комисије за симболе", нагласио је Бундало, истичући да би се могло размислити да се грађани о овом питању непосредно изјашњавају на референдуму.
Посланик Социјалистичке партије /СП/ Петар Ђокић осудио је поступак посланика СДС-а и СРС-а који су раније напустили скупштинску салу у знак протеста што није омогућен директан телевизијски пренос ове тачке дневног реда на програму РТРС-а.
"Ово је бјежање и повлачење опозиције из важне битке коју треба да води РС", оцијенио је Ђокић.
Посланик СДА Рамиз Салкић рекао је да као легалиста жели да каже да РС према Уставу има право на своја обиљежја и да ће посланици ове странке подржати она рјешења која су у складу са њиховим страначким интересима.
О наставку 17. редовне сједнице Народне скупштине РС посланици ће бити накнадно обавијештени. Ш
еф Клуба посланика Савеза независних социјалдемократа Жељко Мирјанић оцијенио је непримјереним поступак посланика Српске демокартске странке (СДС) и Српске радикалне странке (СРС) Републике Српске (РС) који су напустили данашњу сједницу Народне скупштине током расправе о Нацрту уставног закона о измјени Уставног закона о застави, грбу и химни РС.
"Одговорност да РС добије свој грб - није одговорност само позиције и опозиције, то је задатак свих народних посланика", рекао је новинарима Мирјанић и додао да сматра да је требало да буде обезбијеђен телевизијски пренос, али да не може утицати на рад медија.
Мирјанић је нагласио да је Клуб посланика СНСД-а позвао на достојанство и смиреност током расправе о овом нацрту закона, али да се морало реаговати кад се непримјереним ријечима нападао предсједник СНСД-а.
"Наш циљ није да се прегласамо већ да консензусом дођемо до заједничког рјешења", рекао је Мирјанић.
Шеф Клуба посланика СНСД-а нагласио је да је став клуба потпуно јасан, да РС треба да има свој грб као и да га у овом моменту нема због одлуке Уставног суда РС.
Посланици СДС-а и СРС РС данас су напустили сједницу парламента у знак протеста што није обезбјеђен директан телевизијски пренос расправе о Нацрту уставног закона о измјени Уставног закона о застави, грбу и химни РС.
- Радио-телевизија Републике Српске /РТРС/ саопштила је да неће преносити расправу о Нацрту уставног закона о измјени Уставног закона о застави, грбу и химни РС, јер ова медијска кућа у складу са својим уређивачким принципима не преноси расправе о нацртима закона који се налазе на дневном реду Народне скупштине РС.
У саопштењу РТРС-а, објављеном поводом захтјева предсједника Народне скупштине РС Игора Радојичића и предсједника Клуба посланика СДС-а Борислава Бојића за обезјбеђење директног преноса, наводи се да РТРС, као јавни сервис грађана РС, ни у овом случају неће правити преседан.
"На основу мишљења Уређивачког колегијума, обавјештавамо вас да телевизија, као јавни сервис грађана РС, ни у овом случају неће правити преседан", стоји у саопштењу РТРС-а.
РТРС је уједно замолио и Клуб посланика СДС-а и поједине народне посланике да не врше политичке и друге врсте притисака на овај јавни сервис и тако нарушавају медијске слободе у Српској.
-Посланици Народне скупштине Републике Српске усвојили су данас Закон о измјенама и допунама Закона о заштити од насиља у породици.
Образлажући овај закон у парламенту РС, министар правде Џерард Селман рекао је да ће ове измјене омогућити ефикаснију и потпунију заштиту од насиља у породици.
"Законом је предвиђено да се за дјела насиља у породици покреће прекршајни поступак у складу са одредбама Закона о прекршајима и изричу прекршајне санкције у виду заштитних мјера и новчаних казни", истакао је Селман.
Он је рекао да прекршајна одговорност коју предвиђа овај закон не искључује и кривичну одговорност у случајевима када постоје претпоставке за вођење кривичног поступка.
"Полиција је, према овом закону, дужна да обавијести тужиоца у оним случајевима у којима постоји основ сумње да је учињено кривично дијело", нагласио је Селман.
Према његовим ријечима, Законом је предложено да се финансирање изречених заштитних мјера, збрињавање и смјештај жртава насиља у сигурним кућама, обезбиједи из буџета општина и градова и то од 2009. године.
"На тај начин оставља се довољно времена општинама и градовима да у 2008. години планом буџета за 2009. обезбиједе потребна средства за пуну реализацију овог Закона", истакао је Селман.
Посланик Демократског народног савеза Мира Поповић сматра да су жене највеће жртве насиља у породици и да ће овим законом бити обезбијеђена ефикаснија заштита од насиља у породици.
Она је истакла да је из ових разлога оправдана улога "сигурних кућа" које су у РС формиране уз помоћ невладиних организација.
Посланик СНСД-а Новка Марковић сматра да је овај закон добро рјешење, али да је осим његовог усвајања, потребно имати и квалитетна склоништа за жртве насиља у породици.
Посланик ПДП-а Диана Чекић рекла је да је за посланички клуб ове странке прихватљив овај закон, али да је потребно његовом примјеном, ако је могуће, дјеловати превентивно.
"Надам се да ће жртве насиља бити адекватно збринуте, а насилници на правичан начин кажњени", рекла је Чекић.
Посланици Народне скупштине Републике Српске усвојили су данас Закон о допунама Закона о судовима РС и Закон о правосудном испиту РС.
Представљајући посланицима допуне Закона о судовима РС, министар правде РС Џерард Селман рекао је да се у досадашњој правној пракси дешавало да судови доносе различите одлуке о истим или сличним правним ситуацијама.
"Уставом РС прописано је да Врховни суд обезбјеђује јединствену примјену закона, што се до сада није најбоље примјењивало у пракси, па смо предложили да Закон о судовима буде допуњен тако да, осим општих сједница које имају Основни, Врховни и Окружни суд, буде уведена и посебна, проширена сједница Врховног суда на којој би се заузимали начелни ставови о неким правним питањима", рекао је Селман.
Он је додао да би проширеним сједницама присуствовали и по један представник сваког Окружног суда.
"Сматрамо да би увођење овог института допринијело уједначавању судске праксе у примјени важећих закона РС", рекао је Селман.
Током расправе о овом закону, посланик Савеза независних социјалдемократа Сњежана Јокић истакла је да су изузетно значајне овакве допуне, посебно када је ријеч о правној сигурности.
Према одредбама Закона о правосудном испиту, на правосудном испиту провјерава се теоретско знање и практична способност кандидата за самосталну примјену прописа и обављање правних послова.
Испит могу полагати дипломирани правници који су радили једну годину на правним пословима у суду, тужилаштву, правобранилаштву, адвокатској канцеларији или код нотара, дипломирани правници који су радили најмање двије године на правним пословима у органима управе, предузећима, установама и другим правним лицима као и дипломирани правници приправници - волонтери.
Писмени дио испита полаже се из кривично-правне и грађанско-правне области, а усмени дио из кривично-правне области, грађанско-правне, привредно-правне, управно-правне, правно-правне, радно- правне и уставно-правне области.
У Народној скупштини РС у току је расправа о Приједлогу закона о измјенама и допунама Закона о заштити од насиља у породици.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »