BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Николић: Коштуница није Чанак; Тадић: Коштуница није Шешељ

Николић: Коштуница није Чанак; Тадић: Коштуница није Шешељ
30.01.2008. год.

Председнички кандидат ДС-а највeћи значај придаје решавању проблема Космета и побољшању стандарда грађана, док кандидат СРС-а на прво место ставља борбу против корупције и криминала, а обојица рачунају на подршку гласача ДСС-а

Кандидатима Демократске странке и Српске радикалне странке Борису Тадићу и Томиславу Николићу, који су се пласирали у други круг председничких избора, који се одржава 3. фебруара, „Политика” је електронском поштом послала иста питања, на која смо јуче добили одговоре.

Да ли мислите да би посланици Ваше странке у Скупштини Србије требало да гласају за то да се поништи Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ (уколико буде потписан), ако Брисел пошаље своју мисију на Косово и Метохију без одлуке Савета безбедности УН?

БОРИС ТАДИЋ,
председнички кандидат Демократске странке:
Када је о мисији реч, више пута сам јасно рекао да мисија ЕУ може доћи на Косово и Метохију само уз одговарајућу одлуку Савета безбедности УН, и ту не видим никаквог спора. Сам премијер је правилно дефинисао да су процес решавања косовског питања и европске интеграције Србије два потпуно одвојена колосека и велика би грешка билa да сада ми сами та питања повезујемо. Не смемо се предавати и чинити штету сопственом народу, треба да наставимо јединствену државну политику и заједничку борбу за очување интегритета Србије, као и борбу за побољшање економских перспектива земље и бољи живот за све наше грађане. Споразум о стабилизацији јача Србију, а само јака Србија може да штити своје интересе и своје Косово.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ,
председнички кандидат Српске радикалне странке:
То је хипотетичко питање. Мислим да је и став премијера Војислава Коштунице по том питању врло рационалан. Немамо ништа против сарадње и разговора са Европском унијом, само имамо малу молбу, малу жељу и услов, који није услов него се односи на поштовање међународног права, да се поштују границе Републике Србије и оно што је установила Резолуција 1244 и што је наложио Устав Србије. Чини ми се да је то прихватљиво и за ЕУ и за све који искрено желе сарадњу са државом Србијом.

С обзиром на то да је изручење Ратка Младића Хашком трибуналу и даље кључни услов за наставак евроинтеграција, да ли ћете се и на који начин, уколико постанете председник Србије, активније укључити у решавање тог проблема?

БОРИС ТАДИЋ:
Као што знате председник Србије је на челу Савета за националну безбедност. То тело већ ради пуним капацитетом и док сам ја председник Србије радиће на ономе што је законска и морална обавеза и интерес наше земље, а то је успешан завршетак сарадње са Хагом. Г. Николић, чујем, предлаже да ту сарадњу прекинемо. Таква одлука имала би несагледиве последице и слабила би позиције Србије у преговорима о Косову, довела би до прекида инвестиција и изазвала драматичан пораст броја незапослених. Финални исход таквог вођења земље био би велики пад животног стандарда наших људи, изолација земље и потпуна неизвесност за будућност наше деце.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Нисам приметио да су представници режима, посебно оног дела режима око Бориса Тадића, било шта учинили по овом питању. Показали су да су врло непоуздан партнер, чак и својим наводно пријатељима из ЕУ, пошто им је Драган Шутановац рекао да ће три месеца пошто постане министар војске изручити Младића. Тадић је то потврдио, а на крају нису ништа урадили. На крају нису добили ни Споразум о стабилизацији и придруживању. На крају нема ничега. Ја то нећу да обећавам и тако ћу да будем поузданији партнер сваком са киме разговарам. Нећу да обећам оно што нисам у стању да испуним. Мислим да Младић и није у Србији, нити могу да знам где је. А ако неко зна где је, ваљда би досад рекао онима који чезну и једва чекају да изруче генерала Младића.

Да ли Србија може да буде прва земља на Балкану која ће имати подједнако блиске односе и са Европском унијом и са Русијом?

БОРИС ТАДИЋ:
Пре свега, треба рећи да сама Руска Федерација има изузетно развијене односе са ЕУ. Ако ми пуном снагом наставимо свој европски пут, тек за коју годину ћемо достићи ниво и квалитет односа које данас имају Русија и Европска унија. Интерес Русије је стабилан Балкан и јака, демократска и европска Србија. Са економски снажном Србијом сви желе да сарађују. Нико не жели изоловану и сиромашну земљу за партнера. Берлински зид је одавно пао, нема више хладноратовске поделе света, осим у главама појединаца.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
То је мој идеал, моја највећа жеља. Србија је кућа између истока и запада и ми морамо да будемо ти који ће да користе благодети и једних и других. Да ми будемо ти који ће на сваки начин да доведу ЕУ овде, а онда њихове производе да одвеземо на руско тржиште, а да на тај начин Србија највише зарађује и добија. То је најбољи пут за Србију. Ми не говоримо да је будућност Србије само на једној страни. Као председник Србије ћу се тако понашати да Србији буду отворена врата и за европски капитал и за руски капитал, а гледаћемо да извозимо што је могуће више на оба тржишта.

Са којим странкама на политичкој сцени Србије можете да спроводите политику коју сада промовишете у предизборној кампањи, а са којима не?


БОРИС ТАДИЋ:
Ово су директни демократски избори за председника Србије, а то значи да је једино слободна воља грађана снага која доноси одлуку о стратешком курсу који ће наша земља имати следећих пет година. Предложио сам јасан програм одбране државних и националних интереса земље као и борбу за економски развој и просперитет сваког грађанина, без обзира на националност, веру или страначку припадност. Свака странка која подржава овакву визију Србије добродошла је да је заједно градимо.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Желим да разговарам са свима, па и са онима који данас воде најпрљавију кампању против мене. Већ 4. фебруара ћу и Бориса Тадића и Војислава Коштуницу и све лидере осталих политичких странака позвати на договор о будућности Србије, зато што сматрам да заједничким снагама, само уједињена Србија, може да решава проблеме свих грађана и да се супротстави покушају отимања територије и разарња земље. Поделе и сукоби нам ништа не доносе. Одговоран човек и политичар само на такав начин може да се понаша.

Да ли сматрате да је ДСС сада ближи радикалима или Демократској странци?

БОРИС ТАДИЋ:
Демократска странка Србије је партија која је настала из Демократске странке. Сви смо се ми заједно деведесетих борили против старог режима. Не верујем да би људи из ДСС-а данас могли да буду блиски са програмом Војислава Шешеља и СРС-а. Уверен сам да је јединствена државна политика о Косову коју смо водили премијер Коштуница и ја, као и жеља да уложимо још више рада и напора на побољшању живота људи нешто што окупља и ДСС и Нову Србију и све странке владе.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Сасвим сам сигуран да ће највећи број људи који подржавају Војислава Коштуницу и његову политику гласати за онај председнички програм који гарантује очување територијалног интегритета и суверенитета Србије. Мислим да су то ти људи подржали. Они сигурно не могу да подрже политику Ненада Чанка који се залаже за отцепљење Срема и његово присаједињење Хрватској. Уверен сам да су они који подржавају и Војислава Коштуницу и Велимира Илића и СПС, много ближи мени, него режимском кандидату.

На који начин ће победа или пораз утицати на даљу будућност Ваше странке?

БОРИС ТАДИЋ:
Више бих волео да размишљамо о важнијем, како ће утицати на живот људи, стабилност земље и њене економске перспективе. Такође, морали бисмо да будемо начисто, победа потпредседника СРС-а практично би значила повратак на власт Војислава Шешеља, јер Шешељ је и даље председник СРС-а и креатор њихове политике. Ублажена реторика господина Николића намењена придобијању гласова само је маска за повратак Шешељеве политике насиља, сукоба, протеривања мањина, спискова неподобних и економске изолације и пропадања земље.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Уверен сам да је будућност СРС-а велика и значајна. То је данас убедљиво најјача странка у Србији. Ови избори немају везе са политичком странком, већ са будућношћу Србије и то је тема о којој желим да говорим. Мене занимају промене у Србији, борба против корупције и криминала. Занимају ме правна држава, поносна земља, правично друштво. То су ствари на којима у овој кампањи инсистирам.

Од свих проблема са којима се држава суочава који код Вас изазива највише зебње и како намеравате да допринесете његовом решавању?

БОРИС ТАДИЋ:
Две су централне тачке којима придајем највећи значај. Прва је борба за очување Косова и Метохије у оквиру Србије. А друга непрекидна борба за обезбеђивање бољег стандарда грађана, за боље плате и пензије кроз процес европских интеграција. Србија мора да се бори за своје интересе и кад је једно и кад је друго у питању и никакве предаје ту не сме бити.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Много проблема има са корупцијом и криминалом. Корупција изједа државу, изједа систем изнутра у целини, разара га… Због корупције немамо више инвестиција. Због корупције имамо овако прљаве изборе, због прљавог новца који неки желе да сачувају. Оваквим хајкама и прљавом кампањом неки покушавају да сачувају своје фотеље. Ако то успемо да излечимо, уверен сам да о другим питањима можемо да направимо договор како и на који начин Србија треба да функционише у будућности.

У којој области бисте волели да имате већа овлашћења као председник државе?

БОРИС ТАДИЋ:
Овлашћења председника републике јасно су одређена Уставом и законима и увек ћу то поштовати, као и до сада.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Пре свега, у области економије, када би на било који начин било могуће да се побољша социјални стандард и да постоји већи утицај на рад оних чланова владе који спроводе економску политику.

Ако победите на изборима, шта би могло да Вас испровоцира да поднесете оставку?

БОРИС ТАДИЋ:
Па не бирају грађани ваљда председника који ће да устукне пред неким проблемом бежећи са терена. Председник Србије мора бити стуб стабилности Србије и мора да брани интересе државе и народа увек и на сваком месту. То грађани очекују од председника и ја ћу та очекивања испунити.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ:
Па, ако бих прекршио Устав или урадио нешто лоше за грађане. Али сасвим сам сигуран да ће моја свест, савест, одговорност и озбиљност доћи до изражаја. Уверен сам да ћу на најбољи могући начин заступати интересе грађана Србије, а то је да заједнички донесемо промене које ће бити у корист нашег народа и свих наших грађана. Уверен сам да ће људи због тих промена живети неупоредиво боље него данас.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА