Самарџић: Споразум је коцка шећера са горком пилулом
о мисли да ћемо одричући се Косова путовати у светлу европску будућност, нема појма о политици, тврди министар за Косово и Метохију
Слободан Самарџић
Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић изјавио је да потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању Београда с Бриселом представља замку у чијој позадини је намера да се у јужну српску покрајину пошаље мисија Европске уније у склопу сценарија за проглашавање независности Косова. Самарџић је указао на чињеницу да се након седнице Савета безбедности Уједињених нација 16. јануара у међународној заједници нико не бави статусом Косова, већ да сви чекају одлуку ЕУ о слању мисије, која не би имала правни основ, а којом би почео процес проглашавања и признавања независности Косова.
– Европска унија, САД и Албанци на Косову и Метохији су сада у једној скоро психотичној ситуацији, у ишчекивању да ли ће тај сценарио бити спроведен. За то имају добар разлог, јер нису се све коцкице тог сценарија склопиле, а Србија настоји да га дипломатским акцијама и осујети – рекао је Самарџић. Министар за КиМ сматра да Београд мора да повлачи врло прецизне потезе јер је Споразум са ЕУ део „пакета тактичких потеза који треба да доведу до независности”.
– То треба да буде заправо једна „коцка шећера” коју Београд треба да прогута како би лакше уз њу прогутао „отровну пилулу” независности – сликовито је објаснио Самарџић и додао да је сада питање да ли ће наша влада, односно држава, успети да се избори с таквим искушењима. Подсећајући да Србија има Акциони план који би ступио на снагу у случају независности и да је држава на неки начин спремна за такав развој догађаја, Самарџић примећује да у Београду још има недоумица и опасне спремности да се „загризе удица”.
– Ако је наш основни циљ да одбранимо сувереност и територијални интегритет земље, а то сви данас кажу, онда треба бити јако пажљив у повлачењу потеза – рекао је Самарџић. По његовој оцени, на политичкој сцени у Србији има „погрешне перцепције стратегије Србије и невероватне дипломатске наивности”, која се види управо на примеру односа према ЕУ.
Самарџић и спор унутар Владе Србије о ставу према ЕУ поводом косовског питања види као резултат пренебрегавања чињеница и идеолошког приступа питању прикључења Европској унији.
– Уколико неко узме Европску унију као идеолошки циљ, као што је то некада било самоуправљање или комунизам, онда он не мари за чињенице. То је једна манифестација догматске свести која данас постоји, поготово у такозваном цивилном сектору. Тај сектор је, потпуно супротно својој функцији, једно легло догматизма. Рефлекс тога постоји и у влади – сматра министар Самарџић. Он наводи да су поједини чланови Владе Србије емотивно реаговали на наговештај да потписивање Споразума може бити одложено, из чега се види „да ту има нечег ирационалног”.
– Ту има неке политичке незрелости. Ако неко мисли да ћемо, одричући се Косова, сигурно путовати у ту светлу европску будућност, тај нема појма о политици. Напротив, ако се одрекнемо Косова и прећутно, рецимо прихватимо независност, ми ћемо се наредних десет година бавити границама на Балкану – рекао је Самарџић. Он је напротив уверен да Србија, ако хоће да одбрани свој пут у Европу, мора да одбрани Косово.
– То је просто везано једно с другим, узрочно-последично. Људи се не удубљују, па кажу да ћемо ми уместо у Европу негде на Исток, у Кину... Невероватно – казао је министар за Косово и Метохију. По његовом мишљењу, у међународној заједници још траје борба око тога да ли ће се процес решавања статуса Косова задржати у Савету безбедности УН, или ће „искочити” из њега. Самарџић је подсетио да је косовски проблем био изван Савета безбедности УН током 78 дана 1999. године, кад су снаге НАТО бесомучно бомбардовале Србију, али је после тога враћен у СБ и у поредак УН.
– Нису имали куда него да га врате. Ја се сад питам због чега би га неко поново насилно измештао из Савета безбедности. Да ли је, можда, у Србији на власти недемократски режим који крши људска права? Србија је демократска земља. Штавише, данас масовно кршење људских права постоји на Косову и Метохији. Дакле, једној земљи која је демократска одузима се територија у корист дела њеног становништва који ни по чему није показао да је способан да штити право, да води државу, да води економију…То је апсурдно. И због тога Данијел Фрид у разговору са политичким директором Словеније крајем децембра каже – „време цури” – рекао је Самарџић. Он је оценио да је то израз једне тоталитарне логике у светским оквирима. „Ако та логика победи, сви смо готови”, упозорио је Самарџић и додао да је ситуација око Косова и Метохије у овом тренутку критична.
– Може да се догоди да превлада лудило у међународној заједници и да се повуче тај неодговоран потез. Ја се надам да ће Влада Србије наћи начина да адекватно реагује на овакве изазове и да донесе одлуке које ће бити за Европску унију потпуно јасне. Главна одлука у томе јесте да влада неће прихватити Споразум о стабилизацији и придруживању као средство за наметање независности Косова и Метохије. И друго, да влада неће допустити да мисија ЕУ, без јасног правног основа, дође на територију Косова и Метохије – нагласио је Самарџић.
- Извор
- Танјуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »