BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РС и БиХ далеко од робота

РС и БиХ далеко од робота
27.01.2008. год.

Да РС и ФБиХ технолошки веома заостаје за развијеним земљама, сведочи и поразни податак да се у привреди РС и ФБиХ користи свега десетак робота, док је у свету укупно инсталисано више од милион индустријских робота. Стручњаци упозоравају да надлежне институције уопште не стимулишу развој високих технологија, због чега индустрија РС и ФБиХ све више назадује.

"У РС и БиХ не постоји критичка маса технолошког знања. Нема стручњака, менаџера, инжењера, економиста и новинара који би могли релевантно да утичу на политику економског и технолошког развоја, али и на едукацију јавности о роботици која је, по оцени светских експерата, кључна технологија 21. века", рекао је шеф новог Одсека за мехатронику на бањалучком Машинском факултету др Мирослав Рогић.
Улагање у знање и технологије, тврде стручњаци, кључ је за излазак из економске кризе.
"Нископрофитним привредним гранама попут пољопривреде, шумарства, туризма... не можемо остварити економски просперитет, а заблуда је да ми као народ нисмо у стању да овладамо високим технологијама", сматра Рогић.
Он каже да ће на погрешним теоријама које заступају поједини економски стратези РС и БиХ земља још више заостајати за развијеним светом.
"Предузећа која су увела роботе у производњу била су принуђена да повећају и број запослених, истина високообразованих стручњака. Суштина болоњског процеса је стварање што више стручњака који ће моћи да одговоре изазовима савремених информатичких и роботичких технологија", истакао је Рогић.
Додао је да млади у РС нису довољно и правилно информисани о савременим технолошким достигнућима.
"Зато није ни чудо да су факултети друштвених наука претрпани, а технички полупразни, иако се дипломци првих школују за бирое рада, а други су дефицитарна радна снага у свим развијенијим земљама", закључио је Рогић.
Највише робота у свету инсталисано је у Јапану - чак 500.000, затим у Немачкој - 140.000, а нешто мање робота има у САД. У свету је све више и робота који се користе у домаћинствима. Тако постоје роботи који замењују косачицу, усисавач, возача, перача прозора, радника на бензинској пумпи... Цене робота у свету се крећу од 15.000 до неколико милиона евра.

Највише робота у Сребреници
 
Занимљиво је да највише робота у БиХ има у Сребреници, једној од најнеразвијенијих општина РС - чак три, и то у предузећу "Цимос ТМД" д.о.о.! Два робота су инсталисана у Бањалуци и Градачцу, по један у Лакташима, Градишки, Дервенти, Тузли и Бихаћу.

Робот - заваривач на Машинском факултету

Професор Мирослав Рогић каже да је први индустријски робот у свету инсталисан 1961. године.
"БиХ је први робот добила 2005. Машински факултет је прошле године добио првог робота - заваривача, чија цена је 75.000 марака, а његова основна намена је едукација студената, мада можемо обављати и неке послове за потребе индустрије", каже Рогић.



  • Извор
  • БЛИЦ
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА